Inwentaryzacja kotłów w Białymstoku trwa od ponad tygodnia. Władze miasta chcą wiedzieć, z jakich systemów grzewczych korzystają mieszkańcy. Ankieterzy będą ich odwiedzać aż do końca sierpnia 2020 roku.

Zebrane dane umożliwią m.in. poznać rzeczywistą, a nie tylko szacunkową skalę stosowania paliw stałych na terenie Białegostoku, ale także pomogą stwierdzić, w których rejonach miasta inwestycje mogą przynieść największy efekt ekologiczny oraz gdzie i w jakim stopniu mieszkańcy są gotowi do wprowadzania zmian lub też sami planują zmianę źródła ogrzewania.

Reklama

Ankieterzy będą odwiedzać mieszkańców przez 10 miesięcy – od listopada 2019 r. do sierpnia 2020 r. Odwiedzą oni mieszkańców, aby wykonać wywiady kwestionariuszowe. Zapytają m.in. o stan docieplenia budynku, powierzchnię ogrzewaną, rodzaj zainstalowanych źródeł ciepła – wykorzystywanych zarówno do celów grzewczych, jak i podgrzewania wody.

Inwentaryzacja kotłów

Ankieterzy zaopatrzeni będą w identyfikatory i upoważnienia wystawione przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Co ważne te osoby nie mogą wchodzić za próg mieszkania/domu.

Ankieterzy będą pracować w godzinach 8.00-20.00. Z uwagi na specyficzny rodzaj pracy będą również odwiedzać mieszkańców w weekendy. Ankietowany nie podpisuje ankiety.

Wiarygodność ankieterów można potwierdzić:

  • w firmie realizującej to zadanie dla Miasta
  • w Urzędzie Miejskim w Białymstoku

O prowadzeniu działań przez ankieterów została powiadomiona Straż Miejska w Białymstoku oraz Policja.

– Zachęcamy wszystkich do rozmowy z ankieterami. Tylko działając wspólnie możemy poprawić jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Pamiętajmy, że troska o czyste powietrze, którym wszyscy oddychamy, jest naszym wspólnym dobrem – powiedział zastępca prezydenta Adam Musiuk. – Wyniki inwentaryzacji pozwolą określić stan ogrzewania w budynkach w mieście oraz sprawniej przygotować się do kolejnych programów dotacyjnych.

Ankieta nie jest kontrolą palenisk węglowych w budynkach, ma jedynie za zadanie zgromadzenie danych potrzebnych do optymalizacji późniejszych działań.

Mieszkańcy mogą także wypełnić ankietę w wersji elektronicznej: www.app.ekostrateg.com – do czego zachęcają władze miasta.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: bialystok.pl, oprac. Kamila Bogacewicz
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE