175 mln ton CO2. Właśnie tyle gazu cieplarnianego zostanie uwolnione do atmosfery w efekcie konfliktu zbrojnego. Ukraińskie ministerstwo środowiska wraz z krajowymi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi opracowało raport, który obrazuje skalę zniszczeń środowiskowych wynikających z toczącej się wojny. Analiza została przeprowadzona holistycznie zawiera dane od momentu, gdy nastąpiła inwazja Rosji na Ukrainę, jednocześnie prognozując emisje związane z koniecznością odbudowania kraju.

Reklama

Coraz częściej mówi się o konsekwencjach klimatycznych, jakie niesie za sobą wojna. Takie badania przeprowadził także CEBOS, tworząc mapę katastrof środowiskowych, które odcisnęły swoje piętno na Ukrainie.


Czytaj też: Polska technologia na rzecz rynku biometanu


Skąd te emisje?

– 175 mln t emisji CO2 odpowiada ilości wytwarzanej przez 90 mln samochodów lub całą Holandię rocznie – czytamy w raporcie.

Głównymi źródłami tych emisji są „miliardy litrów paliwa spalanego w  pojazdach bojowych, niemal milion hektarów spalonych pól i lasów, setki wysadzonych w powietrze zbiorników z ropą i gazem, ogromne ilości stali i cementu wykorzystane do ufortyfikowania setek kilometrów linii frontu”.

Według raportu same działania bojowe wygenerowały 51,6 mln t emisji CO2, przy czym 35,2 mln t wyniknęło ze spalanie paliwa przez Rosję, a 9,4 mln przez Ukrainę. Autorzy dokumentu oszacowali także, że pożary będące efektem walk przyczyniły się do emisji 23 mln t CO2. Koszt środowiskowy pojawia się także w związku ze zmianami kierunków międzynarodowych lotów. Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Ukrainą i częścią Rosji zmusza pilotów do poruszania się okrężną trasą podczas lotów transkontynentalnych pomiędzy Azją i Europą. Szacuje się, że wygenerowało to 23 mln t dwutlenku węgla. Z kolei szacowane emisje związane z odbudową państwa wynoszą 56 mln t CO2.


Czytaj też: Biometan: jeżeli nie do sieci, to do transportu! [WIDEO]


Inwazja Rosji na Ukrainę jako katastrofa naturalna

Jak podaje The Guardian, 2 lata wojny w Ukrainie spowodowały większe roczne emisje niż indywidualnie wytworzyło 175 państw na świecie w 2022 r. Initiative on Greenhouse Gas Accounting of War informuje, że na Rosji może zostać wymuszone poniesienie reparacji klimatycznych w wysokości 32 mld dolarów. Ten rachunek obejmuje jedynie okres pierwszych 24 miesięcy wojny.

– Będzie to istotna podstawa w sprawie o reparacje, którą wytoczymy przeciwko Rosji – wypowiedział się o raporcie Rusłan Striłeć, minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy.

W 27 000 pożarów spaleniu uległo 1 mln ha pól i lasów. Brak leśników i straży pożarnej wpłynął na to, że nawet niewielkie zarzewia ognia szybko przeradzały się w duże pożary. Warto zauważyć, że Rosja wielokrotnie przeprowadzała celowe ataki na infrastrukturę krytyczną, których konsekwencją jest m.in. wyciek substancji mogących stanowić zagrożenie dla środowiska i generujących kolejne emisje.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Freepik

Źródło: The Guardian, CEOBS

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE