Inteligentne pojemniki na śmieci? Naukowcy Politechniki Gdańskiej wspólnie z gminą Kępice tworzą innowacyjny system selektywnej zbiórki odpadów.

W ramach inteligentnego Systemu Monitorowania Odpadów Komunalnych (SMOK) na terenie tej gminy pojawią się m.in. podziemne zbiorniki na śmieci wyposażone w elektroniczny system identyfikacji użytkownika. Projekt wart jest ok. 1,6 mln zł.

Reklama

– Projekt jest odpowiedzią na konieczność spełnienia wymagań Unii Europejskiej. Dotyczą uzyskania w gminach 50 proc. poziomu recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Do roku 2020 – mówi dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek z Politechniki Gdańskiej.

System pozwoli także na kontrolę ilości oraz jakości segregacji odpadów. Na workach pojawią się kody kreskowe. Dzięki nim ustalą, kto dany odpad wyrzucił i czy zrobił to prawidłowo.

– Jednak chciałabym podkreślić, iż nie jest naszym celem karanie mieszkańców za nieprawidłową segregację, a jedynie ich edukacja. Ciekawym rozwiązaniem podpatrzonym w Szwecji jest utworzenie aplikacji, wskazującej po wpisaniu danego przedmiotu/odpadu do jakiego pojemnika z odpadami należy go wrzucić – dodaje Sylwia Fudala-Książek.


Sprawdź również: Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy „śmieciowej”


Inteligentne pojemniki na śmieci?

– Gminy powinny zapewnić pozyskanie surowców do recyklingu o jak najlepszej jakości – tłumaczy pani Marzena Piszko-Bojaryn, z Urzędu Miejskiego w Kępicach. – Proces ten powinien odbywać się bez nadmiernych obciążeń dla mieszkańców i środowiska. Problem jest jeszcze bardziej złożony w budynkach wielorodzinnych. Tam osoby prowadzące selektywną zbiórkę mają świadomość, że ich wysiłek jest niweczony przez chociażby garstkę „nierzetelnych” mieszkańców. To bardzo demotywujące.

Projekt składa się z kilku etapów, z których najważniejsze to: pogłębiona diagnoza i analiza problemu w gminie Kępice, opracowanie wstępnej wersji Systemu Monitorowania Odpadów Komunalnych (SMOK) dla budownictwa wielorodzinnego oraz jego testowanie, a także analiza uzyskanych efektów. Na tej podstawie opracują wytyczne do budowy kolejnych instalacji docelowych.

Więcej na ten temat tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź poniżej:

Źródło: Politechnika Gdańska
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE