Ciechanów wprowadził do gospodarki odpadami innowacyjne rozwiązanie w stylu „smart city”. W zabudowie wielorodzinnej zainstalowano nowoczesne, bezdotykowe pojemniki na wszystkie frakcje odpadów. Przynosi to wymierne korzyści – zarówno mieszkańcom i gminie.


REKLAMA

Reklama

Inteligentne pojemniki na odpady

Na ciechanowskim osiedlu „Płońska” na stałe zainstalowano System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Umożliwia mieszkańcom komfortowe i higieniczne prowadzenie zbiórki odpadów, ale daje też korzyści gminie, która dysponuje narzędziem umożliwiającym kontrolę selektywnej zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej oraz zarządzanie nią.

Segregacja odpadów komunalnych na osiedlach, gdzie panuje anonimowość osób wyrzucających odpady, nie jest wyzwaniem jedynie dla Ciechanowa. To problem, który dotyka wielu samorządów w Polsce. Ciechanów znalazł rozwiązanie.

Bezdotykowo i bezpiecznie

SISO składa się z dwóch warstw: centralnej i lokalnej. Pierwszą tworzą urządzenia mechaniczno-elektroniczne z pojemnikami przeznaczonymi do segregacji poszczególnych frakcji odpadów. To część dostępna dla mieszkańców. Drugą warstwę rozwiązania stanowi centralny system teleinformatyczny, służący do konfiguracji, zarządzania, agregacji i przetwarzania danych dotyczących segregacji odpadów przez konkretnych lokatorów. To część istotna dla przedsiębiorstwa odbierającego odpady z osiedla oraz dla gminy.

Nowe rozwiązanie wprowadzono na tym etapie dla 336 gospodarstw domowych. Mieszkańcy osiedla „Płońska” mogą korzystać z nowoczesnych pojemników na odpady, które zostały zamontowane w 3 lokalizacjach.


O czym jeszcze piszemy w Zielonej Gminie? Kliknij i sprawdź!


Mają do dyspozycji 24 moduły umożliwiające efektywną i higieniczną segregację odpadów. Każde gospodarstwo na osiedlu otrzymuje indywidualne kody QR, przypisane do odpowiedniego rodzaju odpadów. Kody umożliwiają otwarcie się pojemnika w celu pozostawienia śmieci. Po wrzuceniu worki z odpadami są automatycznie ważone. Co szczególnie istotne w dobie epidemii – urządzenia są bezdotykowe.

Ich klapy otwierają się automatycznie po sczytaniu elektronicznie kodu kreskowego mieszkania. Innowacyjne, dopracowywane przez rok trwania pilotażu systemu pojemniki mają też dodatkowe zalety – ich hermetyczna konstrukcja uniemożliwia rozprzestrzenianie się śmieci (np. przy wietrznej pogodzie), dostawanie się do nich ptaków czy gryzoni.

Posegregowane odpady nie mają też kontaktu z opadami atmosferycznymi.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: UM Ciechanów
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE