InPost znany jest nie tylko z dostarczania i odbierania przesyłek, ale także ze swoich prośrodowiskowych aktywności. Lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce wprowadził już opakowania wielokrotnego użytku czy możliwość odbioru elektrośmieci. Zazielenił też swoją flotę, zainwestował w fotowoltaikę i stacje ładowania elektryków. Teraz rozpoczął nowy projekt budowania wiat solarnych na przystankach autobusowych we wsiach i małych miastach.
Pierwsza wiata solarna
Zrównoważony rozwój to kluczowy element strategii biznesowej InPost – podkreślił Waldemar Brzoska, Dyrektor Biura Ekspansji, Rozstawień, POK i Serwisu InPost
Firma od kilku lat realizuje program InPost Green City, którego celem jest ograniczanie emisji CO2 i ruchu samochodowego w centrach miast. Uczestniczy w nim już 48 polskich lokalizacji. Kolejny krok InPostu to skierowanie uwagi na mniejsze miejscowości. W ramach ostatnio podjętej aktywności ekologicznej to mieszkańcy małych miast i wsi zyskają wiaty solarne na przystankach autobusowych.
Pierwsza wiata solarna pojawiła się na Śląsku w gminie Nędza. Na dachu przystanku autobusowego zamontowano 4 panele słoneczne o łącznej powierzchni 5,25 m2, które wygenerują zieloną energię o maksymalnej mocy 720 W. Instalacja fotowoltaiczna wytworzy rocznie 680 kWh – co przekłada się na redukcję śladu węglowego o 183,24 kilogramów CO2. Z tego 79% energii przeznaczone jest na zasilanie zlokalizowanego w sąsiedztwie wiaty solarnej paczkomatu, a 21% na potrzeby użytkowników takie, jak oświetlenie, gniazda USB czy ładowarki indukcyjne. Urządzenie Paczkomat® jest w pełni zasilane energią wytworzoną przez wiatę autobusową.
Znamy już kolejne lokalizacji, w których pojawią się wiaty solarne. W najbliższym czasie zostaną one zainstalowane w Kielcach i w gminie Słupno.
Ekologia to priorytet
W strategii firmy ekologia stanowi kluczowy element, który decyduje o tym, że InPost postrzegany jest jako przedsiębiorstwo, dla którego los planety i lokalnych społeczności nie są obojętne.
Myślimy o ekologii na każdym etapie naszego biznesu – wykorzystujemy najbardziej ekologiczną formę dostaw, jakim jest urządzenie Paczkomat®, posiadamy flotę samochodów elektrycznych, wraz z GreenWay inwestujemy w sieć stacji ładowania elektryków, do tego wpieramy eko inicjatywy w polskich miastach w ramach programu InPost Green City, a obecnie ruszamy z solarnymi wiatami na terenie całego kraju. Już teraz zapraszamy kolejne gminy do współpracy – podkreślił Waldemar Brzoska.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: InPost