Na pewno nie raz mieliście kłopot z przerzucanymi z miejsca na miejsce starymi smartfonami, laptopami czy wpychanymi pod łóżko nikomu niepotrzebnymi już elektronicznymi zabawkami. Teraz możecie się ich w końcu pozbyć nadając je w paczkomacie. InPost uruchomił usługę Elektro zwroty.

Reklama

Elektro Zwroty

Nowa usługa InPost to ekologiczny projekt, który ma umożliwić użytkownikom darmowy recykling zużytych sprzętów elektronicznych. Przyświecają mu idee zero waste, a ponad to koncept wykorzystuje co najmniej dwa z trzech „R” zasady 3R. Nowa usługa InPostu promuje bowiem nadanie drugiego życia przedmiotom i prawidłowy recykling, czyli „reuse” i „recycle”.

Jak to działa?

Skorzystanie z usługi Elektro Zwroty nie powinno nikomu przysporzyć trudności. Aby oddać swój używany sprzęt elektryczny i elektroniczny należy po pierwsze spakować paczkę i wypełnić formularz. Kolejnym krokiem jest pobranie kodu, który trzeba nakleić na paczce. Teraz już tylko pozostaje nadać przesyłkę w dowolnym paczkomacie InPost. Warto zwrócić uwagę, że usługa Elektro Zwroty jest całkowicie bezpłatna.


Czytaj też: W Kenii wytwarzają cegły z plastikowych odpadów


Elektro Zwroty – co można oddać?

Do swojej paczki można włożyć zbędne laptopy, komputery, telefony i tablety. Bez wahania spakujcie również niepotrzebne małe AGD, radia, sprzęt audio, wideo, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne. Ektro Zwroty przyjmują także drony i sprzęt sportowy. Nie można z kolei oddać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego.

 

Wysłany przez nas sprzęt trafi do profesjonalnej firmy, gdzie jest sprawdzany pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania w części lub w całości.

Z korzyścią dla środowiska

– Oddając sprzęt, z którego nie korzystasz, a który jest potencjalnie sprawny dajesz mu szansę na ponowne użycie przez inną osobę lub instytucję – a dzięki temu pozytywnie wpływasz na środowisko – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost. – Koszt serwisu i jego ślad węglowy będzie niższy niż wytworzenie nowego urządzenia o podobnych funkcjonalnościach i parametrach. W przypadku, kiedy koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie zostanie poddane procesom recyklingu (…) – Oddając sprzęt świadomie dbasz o środowisko, a Twoje działanie wpisuje się w idee Zero Waste oraz Reuse, które są ważnymi elementami gospodarki obiegu zamkniętego. Przekazany sprzęt ma być przeznaczony do ponownego użycia, a jego diagnostyka lub naprawa mają sprawić, aby bez negatywnego wpływu na środowisko wrócił ponownie do użytkowania. –dodaje prezes InPostu.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE