Funkcjonalne meble hybrydowe, autonomiczny robot polowy dla rolnictwa precyzyjnego, a może tabor do kolei dużych prędkości? Na pytanie, który z prezentowanych projektów ma szanse na komercjalizację i biznesowy sukces, odpowiadają polscy przedsiębiorcy i naukowcy Sieci Badawczej Łukasiewicz. Od 1 do 3 października w Poznaniu odbyło się Innovatorium Łukasiewicza  – autorski koncept sprzedaży innowacyjnych projektów.

Portfel projektów o największym potencjale komercjalizacji zawiera 10 pozycji. Poza wymienionymi, zaprezentowane zostaną również m.in. nawozy o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, obuwie skórzano-tekstylne o podwyższonych właściwościach użytkowych i redukujące ryzyko mikrourazów, czy pomysł na opracowanie technologii produkcji energii elektrycznej i cieplnej z odpadów przemysłu przetwórstwa spożywczego.

Reklama

Innovatorium Łukasiewicza to pierwsze tego typu spotkanie przedstawicieli instytutów naukowo-badawczych skupionych w Sieci Badawczej Łukasiewicz z reprezentantami sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dużych korporacji i krajowych championów. Blisko 500 osób (przedsiębior­ców, inżynierów i naukowców) podczas kilkudziesięciu prezentacji, szkoleń i zamkniętych spotkań oraz negocjacji szuka okazji do zrobienia wspólnego biznesu. Po raz pierwszy, na tak dużą skalę, naukowcy konfrontują swoje pomysły z przedsiębiorcami. Wszystko po to, aby kierunki ich działań w jak największym stopniu odpowiadały realnym wyzwaniom i potrzebom, z którymi mierzy się biznes.

– W naszym wspólnym narodowym interesie jest to, by wypracowywane – także tu na Innovatorium w Poznaniu – technologie, pomysły czy patenty, polscy przedsiębiorcy wprowadzili w krwioobieg naszej gospodarki, jak i światowej. Aby dzięki nim małe firmy stawały się średnimi, a średnie – dużymi. Zależy nam, aby wychodzące z Łukasiewicza do biznesu rozwiązania, generowały wzrost gospodarczy, nowe miejsca pracy, wyższe wynagrodzenia i w konsekwencji wzmacniały siłę rodzimej gospodarki oraz prestiż Polski na arenie międzynarodowej – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

– Kiedy powstawała Sieć Badawcza Łukasiewicz mówiliśmy, że chcemy stanowić najkrótszą drogę  między biznesem a nauką. W ciągu ostatnich 6 miesięcy przeanalizowaliśmy 350 projektów badawczych instytutów Łukasiewicza. Bliżej przyjrzeliśmy się 67 z nich. Każdy z nich był oceniony przez 400 naukowców i ekspertów Łukasiewicza. Wyselekcjonowaliśmy z nich 10 najlepszych. Dziś prezentujemy je biznesowi. Połączony potencjał 38 instytutów zapewnia zdolność do realizacji dużych i różnorodnych projektów na rzecz rozwoju gospodarki i poszczególnych przedsiębiorstw. Jeśli spośród 10 prezentowanych projektów choćby 3 przejdą do kolejnej fazy, zdobędą finansowanie NCBiR, a później będą pracować w biznesie, uznamy to za sukces – powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Spotkania na Innovatorium Łukasiewicza odbywają się w 2 formułach: „Łukasiewicz dla Biznesu” – gdzie Łukasiewicz prezentuje wyselekcjonowane projekty z dużym potencjałem komercjalizacyjnym oraz w formule „Biznes dla Łukasiewicza” – gdzie przedsiębiorcy mówią o wyzwaniach badawczo-rozwojowych, w których potencjał naukowy Łukasiewicza będzie w stanie ich wesprzeć. Oczekiwanym efektem Innovatorium jest, aby projekty zdobyły komercyjnych partnerów i zostały skierowane do dalszych prac.

– Jako trzecia największa sieć badawcza w Europie korzystamy z niedostępnego dla wielu innych podmiotów w Polsce zaplecza badawczego, a jednocześnie możemy zagwarantować przedsiębiorcom dostęp do najnowszych technologii w bardzo atrakcyjnej cenie. Dlaczego możemy to zrobić na tak korzystnych warunkach? Dla nas zysk liczony w pieniądzu nie jest najważniejszy. Priorytetem jest coś co w Łukasiewiczu nazywamy „premią rozwojową”. Premia rozwojowa to korzyść dla przedsiębiorcy, że wdraża nowe rozwiązania taniej niż w innych miejscach oraz korzyść dla nas i dla gospodarki, że nowe rozwiązania się w niej pojawiają i ją rozwijają – dodał Piotr Dardziński.

To właśnie premia rozwojowa ma wzmocnić całą polską gospodarkę i siłę poszczególnych polskich przedsiębiorstw w wyścigu o udziały rynkowe i potężne, wielomiliardowe środki w takich sektorach jak chemia, biomedycyna, automatyka, ITC, materiały czy technologie wytwarzania.

Udział w wydarzeniu bierze blisko 40 podmiotów biznesowych, w tym prezesi i dyrektorzy takich firm jak Grupa Azoty, PKP, PKN Orlen, Pesa czy Newag, ENERIS, Elemental Holding czy Silesian Polymers.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to projekt o znaczącym potencjale komercyjnym. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania. Z ośmioma tysiącami pracowników, 38 instytutami badawczymi zlokalizowanymi w 11 polskich miastach, jest trzecią największą siecią badawczą w Europie. Łukasiewicz to ta część nauki, która pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm. Działając w formule Science to Business spotyka się z przedsiębiorcami i oferuje rozwiązania, które pomagają usprawniać biznes oraz tworzyć technologie zmieniające rzeczywistość. Łukasiewicz to realizacja polskich aspiracji do współdziałania z europejskimi i światowymi liderami.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE