Krajowi przedsiębiorcy borykają się z problemami związanymi z zagospodarowaniem odpadów organicznych. Hodowcy drobiu mierzą się z problemem składowania odpadów z hodowli, głównie obornika drobiowego. Natomiast firmy z branży komunalnej nie mogą efektywnie zagospodarować frakcji organicznej odpadów komunalnych.

Reklama

Rozwiązaniem mogą być nowoczesne i sprawdzone technologie biogazowe. Takie, które pozwalają na fermentację wszelkiego rodzaju surowców organicznych z zachowaniem wysokiej wydajności i stabilności procesu.

Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej z 2020 r., Polska powinna ograniczyć emisję CO2 do 55 proc. w ciągu następnych 10 lat. Biorąc pod uwagę bardzo wysoką pozycję Polski w Europie jako producenta węgla oraz fakt, że ponad 70 proc. energii wciąż z niego pochodzi, nasz kraj czeka długa droga w walce o czyste powietrze.

Poza przemysłem i gospodarstwami domowymi, węgiel jest szeroko wykorzystywany w hodowli drobiu. Ferma licząca 450 tys. kurcząt zużywa około 1,5 tys. t węgla rocznie. Do wydatków za opał należy doliczyć opłaty środowiskowe. Emisja ok. 4 tys. t CO2, to ok. 530 tys. zł kosztów opłaty za korzystanie ze środowiska na rok. Polska firma Innotech opracowała technologię, która umożliwia wykorzystanie do 100 proc. kurzego obornika do produkcji biogazu.

Wpływa na to fakt, że tolerancja azotu jest o 50 proc. wyższa niż w przypadku konwencjonalnych konstrukcji.

Innotech: instalacje mogą zaoszczędzić

Innotech twierdzi, że ich instalacje mogą zaoszczędzić 150 proc. CO2 o wartości 810 tys. PLN przy jednoczesnej konwersji na energię elektryczną i cieplną w wysokowydajnej elektrociepłowni biogazowej. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technologii biogazowej firmy Innotech, która pozwala na operowanie biogazowni wielkości min. 8,2 tys. h w roku przy wydajności opartej na teoretycznej wartości fermentacji. Technologia ta, dzięki swojemu zaawansowaniu nie wymaga wstrzymania procesu fermentacji z powodu np. powstawania zanieczyszczeń, piany czy innych czynników jakie wpływają na działania tradycyjnych technologii.

Obok redukcji emisji CO2, biogazownia na fermie drobiu oferuje szereg innych korzyści dla środowiska: redukcję emisji pyłów; metanu z magazynowanego pomiotu oraz azotu ze ścieków i odcieków. Z kolei odciek pofermentacyjny jest doskonałym nawozem pozwalającym na naturalną poprawę jakości plonów bez użycia środków chemicznych. Tym samym biogazownia Innotech, działająca w oparciu o polską technologię, daje korzyści zarówno dla rolnika, jak i dla środowiska.

Łagodzenie negatywnych skutków

Światowe zapotrzebowanie na białko mięsne stale rośnie. Polska jest jednym z liderów w Europie wśród producentów odchodów zwierzęcych i odpadów rolniczych. Stają się one coraz większym problemem środowiskowym, jednocześnie stanowiąc ogromny potencjał do produkcji energii. Nasze technologie pozwalają na łagodzenie negatywnych skutków hodowli rolnej. Kolejny ogromny wpływ na środowisko ma utylizacja stałych odpadów komunalnych. W 2018 r. ponad 130 kg odpadów komunalnych na mieszkańca, trafiło na składowisko, z czego odpady organiczne, mogły zostać ponownie wykorzystane.

Dzięki przetworzeniu 1 mln ton odpadów spożywczych można wyprodukować ok. 0,5 TWh energii elektrycznej rocznie

Frakcja organiczna stałych odpadów komunalnych niesie ze sobą ogromny potencjał do wytwarzania energii. Ich powtórne wykorzystanie stanie się o wiele ważniejsze w dzisiejszej gospodarce cyrkulacyjnej ze względu na wyczerpywanie się zasobów Ziemi.

Dzięki przetworzeniu 1 mln ton odpadów spożywczych/ organicznych można wyprodukować ok. 0,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Pozwala to zaoszczędzić emisję 500 tys. t CO2 rocznie o wartości 67 mln zł w postaci certyfikatów emisyjnych. Polska technologia firmy Innotech bazuje na wzorcach czerpanych z krajów takich jak Włochy, Hiszpania, Niemcy, Francja, Turcja. Spełnia najwyższe standardy przemysłowe na rynku. Wśród klientów Innotech znajdują się jedne z największych firm zajmujących się gospodarką odpadami i infrastrukturą na świecie.

Technologie Innotech – charakteryzacja

Technologie Innotech charakteryzują się również niezrównaną elastycznością pod względem stosowanych substratów, co w praktyce przekłada się na możliwość zmiany stosowanych materiałów wsadowych bez efektu negatywnego wpływu na jakość procesu fermentacji. Innotech oferuje nie tylko fermentację beztlenową z wykorzystaniem wielu substratów, ale również pełen łańcuch technologiczny procesu.

Firma może pochwalić się wieloma przełomowymi sukcesami i wiodącymi na rynku komponentami, które wyróżniają ją spośród innych dostawców technologii fermentacji beztlenowej. Dodatkowo instalacje Innotech są zaprojektowane z myślą o optymalnych wydatkach w obiegu zamkniętym, co wynika z ich projektu technologicznego i stabilności procesu.

Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!

Źródło: Innotech
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE