Prawie połowa masy baterii litowo-jonowych to grafit. Ten materiał jest niezwykle cennym surowcem dla rozwoju techniki i transformacji energetycznej, ale jego wydobycie ma fatalne skutki środowiskowe. Z tego powodu poszukiwane są alternatywne sposoby pozyskania grafitu. Nowozelandzka firma znalazła sposób, aby wytwarzać go syntetycznie, z użyciem pozostałości obróbki drewna.

Reklama

Minerał, który trzęsie światowymi rynkami

91% światowej produkcji baterii litowo-jonowych jest powiązana z chińskim rynkiem. Państwo Środka zadeklarowało, że od 1 grudnia br. ograniczy eksport tego strategicznego dla transformacji energetycznej minerału. W efekcie może dojść do sytuacji, w której z powodu monopolu jednego państwa, cały rynek zostanie wstrzymany. To tylko jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego obecnie tak intensywnie trwają prace nad znalezieniem syntetycznej alternatywy dla chińskiego grafitu.


Czytaj też: Zagospodarowanie odpadów z przemysłu rolno-spożywczego


Kolejna ważna kwestia wynika z katastrofalnych skutków środowiskowych, jakie niesie ze sobą funkcjonowanie kopalń. Konsekwencje to m.in. niszczenie siedlisk zwierząt i degradacja gleb. Pozyskanie grafitu syntetycznie pozwoliłoby na bardziej zrównoważone pozyskanie surowca, który odgrywa kluczową rolę w budowie magazynów energii czy pojazdów elektrycznych. Szacuje się, że do 2030 r. roczne zapotrzebowanie na grafit wzrośnie o 30%, co w jeszcze większym stopniu wymusza stworzenie alternatywnego źródła tego minerału.

Grafit w bio odsłonie

Zaprojektowany przez CarbonScape proces ma na celu szybkie wytwarzanie materiału anodowego: od biomasy do biografitu w ciągu zaledwie kilku godzin. Obecnie inne metody wytwarzania tego minerału syntetycznie wymagają całych tygodni pracy. Proces stworzono z myślą o produkcji ciągłej biografitu, a zastosować go można w dowolnym miejscu na świecie, co przyczynia się do zabezpieczenia łańcuchów dostaw, jednocześnie obniżając koszty i emisję gazów cieplarnianych z transportu.


Czytaj też: Rolnictwo konopne – wyzwania technologiczne i prawne


Technologia termokatalityczna CarbonScape przekształca amorficzny węgiel zawarty w biomasie w biografit nadający się do akumulatorów. Ponadto start-up zapewnia, że dzięki kontroli jakości na każdym etapie, osiąga bardzo wysoką czystość, co przekłada się na większą pojemność i szybsze ładowanie baterii zbudowanych z użyciem tego materiału.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: freepik/wirestock

Źródło: CarbonScape

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE