We Włoszech ponad 7 tys. ton biometanu/RNG (ang. renewable natural gas) rocznie produkowane jest z odchodów zwierzęcych zbieranych ze 120 gospodarstw. Wszystko to dzięki technologii AB.
We Włoszech działa już kilka firm, które można uznać za sprawdzone w produkcji biometanu/RNG w trybie zeroemisyjnym. Temat ten jest również aktualny w Polsce, gdzie trwają prace nad rozwiązaniami prawnymi, które pozwolą rozwinąć się sektorowi biometanu. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby ujęcie w legislacji każdego rodzaju biometanu: sieciowego, bioCNG oraz bioLNG i usystematyzowanie zasad obowiązujących w zakresie produkcji, wymagań technicznych oraz wsparcia dla poszczególnych nośników.
Jednym z przykładów instalacji zeroemisyjnej jest zespół dwóch zakładów produkujących biometan w mieście Vicenza (Motta Energia i EBS). Posiadają one łącznie moc produkcyjną na poziomie 7000 tysięcy ton ciekłego biometanu/RNG. Cały proces rozpoczyna się od odchodów zwierzęcych ze 120 okolicznych gospodarstw. Do procesu fermentacyjnego wykorzystywany jest obornik bydlęcy i świński, gnojowica i gnojówka, a także tzw. kurzeniec. Wytwarzany w zakładach bioLNG przeznaczony jest do zasilania transportu ciężkiego i dostarcza paliwo do ponad 200 ciężarówek, z których każda może przejechać średnio 100 tys. km rocznie. Obydwa zakłady są własnością Iniziative Biometano, przy czym EBS to istniejąca biogazownia przekształcona w biometanownię, natomiast Motta Energia to nowo wybudowany obiekt.
GOZ w rolnictwie
Na potrzeby tego projektu firma AB z Orzinuovi, lider rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju energii (od kogeneracji po biopaliwa), dostarczyła technologie obejmujące cały łańcuch transformacji biogazu w biometan/RNG. Uszlachetnianie biogazu odbywa się poprzez dwa systemy oczyszczania membranowego BIOCH4NGE®, które przy pełnej mocy produkcyjnej pozwalają wyprodukować łącznie 1200 Nm3/h biometanu/RNG. Dwa skraplacze CH4LNG®, oparte na technologii Stirlinga, umożliwiają następnie przekształcenie oczyszczonego LNG w ciekły LNG, natomiast dwa kogeneratory ECOMAX®, które mogą być zasilane zarówno biogazem, jak i gazem ziemnym, wytwarzają energię na potrzeby procesów technologicznych, spełniając dzięki temu wymogi zrównoważonego rozwoju i gwarantując jednocześnie najlepsze wyniki ekonomiczne.
Ten przykład gospodarki o obiegu zamkniętym zastosowany w rolnictwie umożliwia pełne wykorzystanie wszystkich odpadów w łańcuchu dostaw, które nie tylko stają się ekologicznym paliwem produkowanym w sposób zeroemisyjny, ale także wytwarzają nawóz. W rzeczywistości pozostałości pofermentacyjne z procesu fermentacji beztlenowej można wykorzystać jako nawóz zastępujący często importowane chemikalia, który oprócz tego, że jest doskonałej jakości, jest w stanie wzbogacić glebę w substancje organiczne i odżywcze, przyczyniając się znacząco do wychwytywania i magazynowanie węgla w glebie.
Obejrzyj film przedstawiający wspomnianą instalację:
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Tekst: Łukasz Wilczyński, KWE AB Energy Polska
MATERIAŁ PROMOCYJNY
Zdjęcia: Gruppo AB
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE