Globalny rynek gazu ziemnego na progu sezonu 2021/2022 .
Dr Michał Paszkowski z Instytut Europy Środkowej w Lublinie w nowym podcaście „Polityka, Energia, Klimat” Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza mówi dlaczego brakuje gazu ziemnego na globalnym rynku na progu sezonu 2021/2022, a zwłaszcza dlaczego brakuje go w Europie. Porusza też temat perspektywy dostaw amerykańskiego gazu dla krajów Trójmorza.
Gość podcastu podkreśla aktualny stan rynku gazu ziemnego w skali globalnej:
– Generalnie można powiedzieć, że brakuje gazu ziemnego na rynku. Bardzo duża presja na import gazu ziemnego do regionu Azji i Pacyfiku oraz prace remontowe w okresie letnim w Norwegii, Wielkiej Brytanii na złożach były czynnikiem potęgującym. Dodaje: Zasadniczo można powiedzieć, że w tej chwili poziom wypełnienie magazynu w Europie jest w okolicach 70%, gdzie w tym samym czasie zeszłego roku czy nawet 5 lat średnia była powiedzmy 20 – 30% wyższa, więc w tej chwili ten rynek jest bardzo trudny, co kształtuje aktualne ceny.
Globalny rynek gazu ziemnego:
Temat bezpieczeństwa energetycznego oraz dostaw gazu ziemnego został także poruszany na VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne − filary i perspektywa rozwoju”. Dedykowany był ku temu specjalny Panel plenarny pod tytułem „Wyzwania bezpieczeństwa energetycznego”, którego jednym z panlelistów był właśnie gość podcastu – dr Michał Paszkowski.
Więcej informacji o Konferencji: https://www.instytutpe.pl/konferencja2021/
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!