Glifosat to substancja czynna, która występuje w niektórych herbicydach. Znajduje zastosowanie w wielkoskalowym rolnictwie i nie tylko. Wielu ogrodników-amatorów wykorzystuje go na co dzień w postaci popularnego środka pod nazwą handlową Roundup.

Reklama

Glifosat i jego rola w produkcji roślinnej


Czytaj też: Biogazownie rolnicze i komunalne – kierunek rozwoju


Wprowadzenie do obrotu glifosatu to odpowiedź na potrzebę, aby w szybki i tani sposób usuwać chwasty z upraw i innych miejsc, gdzie występują niepożądane rośliny. Niektórzy rolnicy sięgają po niego także w celu desykacji zbóż, czyli przyspieszania wysuszania przed zbiorem. Jego działanie nie jest jednak na tyle selektywne, by wybiórczo likwidował jedynie chwasty. Z tego powodu inżynieria genetyczna wprowadziła szereg odmian roślin, które zawierają gen uodparniający je na działanie glifosatu.

Unijne spory

13 października kraje członkowskie Unii Europejskiej dywagowały nad tym, czy przedłużyć o 10 lat zezwolenia na stosowanie glifosatu. Do podjęcia jednoznacznej decyzji konieczna jest kwalifikowana większość, która wynosi 65%. Obrady nie przyniosły tak spójnego stanowiska. Kolejna próba zostanie podjęta w pierwszej połowie listopada, a jeśli wtedy impas się powtórzy, to ostateczna decyzja będzie zależeć od Komisji Europejskiej. Wybór musi nastąpić przed 14 grudnia, ponieważ właśnie wtedy wygasa obecne pozwolenie na obrót tym środkiem.


Czytaj też: Walka z betonozą trwa – 140 mln zł na rozwój terenów zielonych


Obawy poszczególnych państw są związane z tym, że glifosat może być niebezpieczny dla zdrowia. Takie stanowisko w 2015 r. przyjęło WHO, które oceniło substancję jako kancerogenną. Nie jest to jednak spójny pogląd naukowców, ponieważ Agencja Ochrony Środowiska (EPA) i Europejska Agencja Chemikaliów, zaklasyfikowały glifosat jako nierakotwórczy.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: freepik/prostooleh

Źródło: Reuters

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE