Zastosowanie dwutlenku węgla w produkcji energii elektrycznej to pomysł australijskich naukowców. Zbudowali oni generator, który pozwala ograniczyć emisje i zagospodarować problematyczny gaz cieplarniany.

Reklama

Generator ma mały rozmiar, a w jego skład wchodzą dwa główne komponenty: żel poliaminowy stosowany w celu absorpcji dwutlenku węgla oraz ultra cienkie struktury o grubości kilku atomów azotanu boru. Obydwa składniki zatopiono w hydrożelu składającym się w 90% z wody, pocięto na 4-centymetrowe krążki i małe prostokąty, a następnie przetestowano w szczelnie zamkniętym pudełku napompowanym CO2.


Czytaj też: Czy polski wyścig po biometan nabierze tempa?


Nauka z nowym pomysłem

– Właśnie zakończyliśmy weryfikację koncepcji, która dowodzi, że to może zadziałać, ale obecna gęstość mocy i wydajność nie są wystarczające, aby konkurować z innymi źródłami energii, takimi jak panele słoneczne, czy turbiny wiatrowe – mówi Zhuyuan Wang z Uniwersytetu w Queensland.

Założenie tego pomysłu jest takie, że prototyp ograniczy emisje i jednocześnie wytworzy energię elektryczną dla przemysłu. Taki system wymagałby zintegrowania z carbon capture, czyli wychwytem dwutlenku węgla z procesów, których w inny sposób nie da się zdekarbonizować.

Generator długofalowo ma upowszechnić się również do użytku domowego. Profesor stwierdził, że mógłby nawet stworzyć przenośny generator, który zasili baterie w telefonie czy laptopie.

– Opracowaliśmy sposób, aby jony dodatnie były znacznie większe niż jony ujemne, a ponieważ różne rozmiary poruszają się z różnymi prędkościami, generują prąd dyfuzyjny, który można przekształcić w energię elektryczną do zasilania oświetlenia czy jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego – wyjaśnia Wang. – W przyrodzie i w organizmie człowieka transport jonów jest najbardziej efektywną konwersją energii – bardziej efektywną niż transport elektronów stosowany w sieci energetycznej – dodaje.


Czytaj też: Odlewnia Volkswagen zapewnia ciepło dla 6500 poznaniaków


Zastosowanie dwutlenku węgla

Nowa technologia pozwoliłaby generować ujemne emisje. Obecnie dzięki niej możliwe jest wychwycenie 1% energii przenoszonej przez dwutlenek węgla. Będą prowadzone dalsze prace, mające na celu zwiększenie efektywności tej technologii oraz optymalizację kosztów, co zwiększyłoby ekonomiczne uzasadnienie projektu.

– Jak dotąd CO2 było postrzegane jako problem, który trzeba rozwiązać, ale chcemy, aby teraz zaczęto go uważać za cenny surowiec – powiedział profesor Zhang.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie i źródło: The University of Queensland

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE