Polski Alarm Smogowy opublikował coroczny ranking miejscowości z najgorszym powietrzem Polsce. Zestawienie obejmuje dane za 2021 rok. Na liście znalazły się aż trzy uzdrowiska. Kto tym razem jest liderem rankingu?
Nowa Ruda liderem rankingu
Najnowsza edycja rankingu obejmująca najbardziej zasmogowane miejscowości jednoznacznie wyłoniła lidera. Niechlubny tytuł przypadł w tym roku dolnośląskiej Nowej Rudzie. I to w trzech kategoriach: najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni. Tuż za nią uplasowały się małopolskie Nowy Targ i Sucha Beskidzka, a także przedstawiciele Śląska – Pszczyna i Wodzisław Śląski. Wśród rekordzistów pojawiły się aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.
Polski Alarm Smogowy – ranking 2022
W rankingu Polskiego Alarmu Smogowego przeważają mniejsze i średnie miejscowości. Jak wynika z analiz PAS, w miejscach o najwyższych wskaźnikach trujących substancji, powietrze nie nadawało się do oddychania przez dwa do trzech miesięcy w roku.
Sprawdź, gdzie kupić dobry pellet
– To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie – tam smog trwał 96 dni – czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Rzecznik PAS zwraca także uwagę na obecność w zestawieniu aż trzech miejscowości uzdrowiskowych.
– Rabka-Zdrój to aż 800% przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie! – podsumowuje Piotr Siergiej.
Będzie więcej smogu
Generalnie prognozy co do jakości powietrza w bieżącym sezonie grzewczym nie są najlepsze.
– Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim – komentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.
Najnowszy numer Magazynu Biomasa:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!