Do 2030 roku Europa wyprodukuje 35 miliardów metrów sześciennych biometanu. Według szacunków – w efekcie produkcji błękitnego paliwa kontynent będzie w stanie pokryć około 20 proc. importowanego obecnie z Rosji gazu. A plany są dużo większe.
Future of Biogas Europe 2022
Przyszłość biogazu stała się motywem przewodnim konferencji Future of Biogas Europe 2022, która odbyła się w dniach 23-24 listopada w Amsterdamie. Organizatorem spotkania była firma Active Communication International. Około 200 uczestników spotkania dyskutowało na temat modeli rozwoju branży, a także jego wpływu na sytuację energetyczną w Europie.
Gwałtowna zmiana na rynku energii, która nastąpiła po napaści Rosji na Ukrainę postawiła biogaz w zupełnie nowej roli. Powód? Powstający z biogazu biometan to realna szansa na wypełnienie braków w dostawach gazu, po ograniczeniu jego importu z Rosji. Według szacunków, tylko do 2030 roku mówi się o wypełnieniu luki w imporcie gazu ze wschodu na poziomie około 20 proc i produkcji 41 mld m3 tego paliwa. W 2050 roku produkcja może osiągnąć poziom nawet 151 mln m3.
– Ostatnie kilka miesięcy to okres ogromnego, niespotykanego dotąd zainteresowania biometanem – mówi podczas konferencji Harman Dekker, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Biogazowego. I wskazywał: – W całej Europie następuje przyspieszenie inwestycji i planów związanych z budową nowych instalacji. Tylko na tej konferencji (Future of Biogas – przyp. redakcja) rozmawiałem z trzema firmami, które w sumie planują w najbliższym czasie zainwestować w segment biogazowy 700 mln euro.
Konkretne kwoty padały też z ust przedstawicieli innych firm. Jak podkreślał Ole Hvelplund z Nature Energy, firma której jest prezesem planuje w ciągu pięciu najbliższych lat zainwestować w sektor około 3,5 miliarda euro.
Zarejestruj się na 7. Kongres Biogazu
Przyszłość Europy to biometan
Zastępowanie gazu ziemnego biometanem to jednak tylko część dużo większego planu. Bardzo ważnym i dynamicznie rozwijającym się kierunkiem wykorzystania biometanu jest też jego zastosowanie jako paliwa w formie bioLNG. Mowa o ciężkim transporcie, który obecnie emituje ogromne ilości CO2. Ile? Według Europejskiej Agencji Środowiska 25 proc. całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej w 2019 r. pochodziło właśnie z sektora transportu, z czego 71,7% z transportu drogowego.
Inwestowanie w stacje LNG oraz w produkcję bioLNG to ważny kierunek rozwoju sektora. Podczas konferencji podkreślali to m.in. przedstawiciele dużych firm z sektora paliwowego, takich jak Shell, BP czy ENI.
Kolejne spotkanie branży 15-16 grudnia w Warszawie
Konferencja w Amsterdamie była kolejnym europejskim wydarzeniem, które nie tylko pozwoliło na integrację branży, ale – co ważniejsze – wskazało kierunki jej rozwoju. Kolejna i zarazem ostatnia w tym roku okazja do spotkania się z przedstawicielami sektora biogazowego pojawi się w połowie grudnia. 7. Kongres Biogazu odbędzie się w dniach 15-16 grudnia w Airport Hotel Okęcie w Warszawie.
Rynek biogazu i biometanu – najnowsze wydanie:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!