Przestarzałe sieci to obecnie jedna z głównych przeszkód na drodze do zazielenienie polskiej energetyki. Koszty modernizacji szacowane są nawet na pół biliona złotych. Można jednak dostrzec działania dążące do poprawy tej sytuacji – Fundusz Wsparcia Energetyki rozdysponowuje środki z KPO, aby usprawnić zmiany.
Jak wykazała zeszłoroczna kontrola NIK, polskie sieci elektroenergetyczne w większości mają ponad 40 lat. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach FWE finansuje projekty związane z modernizacją tego segmentu, a także działania związane m.in. z dostosowaniem gazociągów do biometanu. Preferencyjne pożyczki w ramach FWE są udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Czytaj też: Transformacja polskiej energetyki, czyli quo vadis energetyko?
Energa-Operator S.A. z pożyczką 7,7 mld zł
Energa-Operator S.A. podpisała umowę pożyczki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W wydarzeniu uczestniczyła Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.
– Rząd Koalicji 15 października odblokował środki z KPO. Trafiają już one do polskiej gospodarki, do polskich przedsiębiorców, do polskich obywateli. Ministerstwo Klimatu i Środowiska powołało Fundusz Wsparcia Energetyki – to 70 miliardów złotych niskooprocentowanych pożyczek z KPO na inwestycje, przede wszystkim na modernizację sieci elektroenergetycznych – powiedziała szefowa resortu klimatu podczas wydarzenia.
Energa-Operator wykorzysta pożyczkę na budowę i rozwój inteligentnych systemów energetycznych. Ma to poprawić bezpieczeństwo dostaw energii, zmniejszyć koszty zarządzania całym systemem i zwiększyć wykorzystanie OZE.
– Projektując ambitne inwestycje w technologie jądrowe czy odnawialne musimy mieć na uwadze przesył i dystrybucję wyprodukowanej zeroemisyjnej energii. Jestem przekonana, że właściwie spożytkowane środki z Funduszu Wsparcia Energetyki przyspieszą rozwój nowych źródeł energii oraz obniżą koszty bilansowania energii w sieci, a co za tym idzie, nasze rachunki – dodała Hennig-Kloska.
Czytaj też: Transformacja energetyczna to nie jednorazowe działanie
Fundusz Wsparcia Energetyki to szansa dla całej gospodarki
Przestarzały model budowania sieci elektroenergetycznych zakładał jednostronny przesył energii, co utrudnia przyłączenia kolejnych, rozproszonych źródeł wytwórczych. Środki z FWP wesprą inwestycje w dwustronny przepływ energii elektrycznej. Poza korzyściami dla energetyki w skali całego kraju, otworzą także nowe miejsca pracy. Modernizacja sieci jest też sposobem na stymulowanie gospodarki. Wszystko dlatego, że będzie w niej uczestniczyć będzie wiele polskich firm.
Podpisana umowa jest już drugą w ramach FWE. Poprzednia zagwarantowała Grupie TAURON 11 mld zł, które także zostaną rozdysponowane na modernizację sieci.
Źródło i zdjęcie: gov