Biogazownia w przedsiębiorstwie rolnym, czyli co to jest GOZ. Z Grzegorzem Brodziakiem z Goodvalley rozmawia Jolanta Kamińska.
Firma Goodvalley wpisuje się w model nowoczesnego przedsiębiorstwa rolnego, który działa zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Jej istotnym elementem są w firmie biogazownie. Ile ich państwo macie, o jakiej mocy i jakiego rodzaju substrat przerabiają?
Prowadzimy biogazownie rolnicze w Polsce od 2005 r. Dzisiaj mamy ich 8, o łącznej mocy
7,4 kWe, które rocznie produkują ok. 55 GWh zielonej energii. Głównym komponentem
do produkcji biogazu rolniczego są odchody zwierzęce – konkretnie gnojowica świńska, pochodząca z sąsiadujących ferm trzody chlewnej. Uzupełniająco, stosujemy również różnego rodzaju kiszonki, zielonki, słomę, odpady zbożowe i paszowe, a także od 2020 r. brykiet ze słomy produkowany w dedykowanej brykieciarni. Zgodnie z zasadą gospodarki obiegu zamkniętego w jednej z naszych biogazowni zagospodarowujemy treści żołądkowe pochodzące z naszych zakładów mięsnych.
Czy obawia się pan unijnej Strategii Metanowej?
Nie ulega wątpliwości, że walka z emisją metanu jest bardzo ważna pod względem osiągniecia celów klimatycznych na 2030 rok i celu neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.
Dlatego też Goodvalley jako pionier biogazowni rolniczych w Polsce postrzega unijną Strategię Metanową jako szansę dla rozwoju biogazowni rolniczych.
W porównaniu do innych źródeł OZE biogazowni przybyło w ostatnich latach bardzo mało. Jak pamiętamy zgodnie z Kierunkami rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w l. 2010-2020, przyjętym przez Radę Ministrów w lipcu 2010 r., biogazowni rolniczych miało być 2000. Dla porównania, według stanu na 20.10.2021 r. zarejestrowanych jest 109 biogazowni rolniczych o łącznej mocy 124,7 MWe i łącznej wydajności 510 mln m3 biogazu.
Dodatkowo, co warto pokreślić, unijna Strategia Metanowa zakłada usprawnienie raportowania emisji z rolnictwa poprzez lepsze gromadzenie danych i promowanie najlepszych praktyk w zakresie technologii ograniczających metan i zarządzania hodowlą. Spółka Goodvalley, jak zostało wspomniane wcześniej, kalkuluje i weryfikuje emisje gazów cieplarnianych od 2012 r., a także wdraża najlepsze dostępne techniki zarówno w zakresie zarządzania hodowlą, jak i ograniczenia emisji metanu, dzięki wybudowanym i eksploatowanym od wielu lat biogazowniom rolniczym.
Dlatego też jesteśmy o krok do przodu – można pokusić się o stwierdzenie, że od wielu lat wdrażamy niesformalizowaną i nieusankcjonowaną strategię metanową, co potwierdza nasz certyfikat neutralności klimatycznej przedsiębiorstwa.
Warto również dodać, że bardzo duże znaczenie dla rozwoju branży biogazu i biometanu w Polsce miało i ma podpisanie 13 października 2020 r. z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i Biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”. Dzięki tej inicjatywie zostały podjęte wspólne działania Ministerstwa i przedstawicieli branży, służące rozwojowi rynku biogazu i biometanu, które pozwolą zaimplementować w jak najbardziej optymalny sposób, cytowaną strategię i dostosować się do niej.
O unijnej strategii metanowej i śladzie węglowym w rolnictwie dowiesz się więcej podczas VI Kongresu Biogazu, 13-14 grudnia CKS Ossa.
Zarejestruj się na VI Kongres Biogazu
Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
zdjęcie: Goodvalley
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE