Zakończyła się wizyta fińskich firm dostarczających technologie dla energetyki biomasowej i biogazowni. Podczas zamkniętych spotkań, sześć fińskich firm prezentowało w Katowicach swoje technologie. Niektóre z nich zostały pokazane w Polsce po raz pierwszy. „Magazynowi Biomasa” udało się dotrzeć do informacji o szczegółach wizyty.

Reklama

W trakcie dwudniowej wizyty firmy spotkały się z potencjalnymi partnerami na rynku polskim.

– Goście chcą, aby zastosowanie ich technologii stało się dla polskich firm źródłem przewagi konkurencyjnej – mówi dla Magazynu Biomasa Piotr Hajdecki z FINPRO, przedstawicielstwa handlowego Finlandii w Polsce.

Technologie biomasowe i biogazowe

Firma Prometec Tools Oy zaprezentowała system do kontroli jakości biomasy.

– Stworzyliśmy robota, który nazywa się Q-robot i służy do pobierania prób do badania jakości biomasy – mówi Timo Huotari przedstawiciel firmy i dodaje – Nasza technologia pozwala osiągać istotne oszczędności w zużyciu paliwa. Widzimy dla niej potencjał na polskim rynku.

Zautomatyzowane kotły na kilka rodzajów biomasy prezentowała firma Biofire Oy.

– Przyjeżdżam do Polski, bo szukamy dystrybutora dla naszych kotłów i układów energetycznych – mówi Taisto Suutari z fińskiej firmy Biofire Oy. – Nasze kotły są w pełni zautomatyzowane i pracują na wiele rodzajów biomasy równocześnie – mówił podczas prezentacji Suutari.

Technologie i rozwiązania dla biogazowni pokazała firma BioGTS Oy.

– Nasze rozwiązania adresowane są nie tylko do tradycyjnego sektora energetycznego, ale zakładów gospodarki odpadami, oczyszczalni ścieków, gospodarstw, dostarczający  przemysłu spożywczego i papierniczego – mówi Joona Luomala z BioGTS i dodaje – Wykorzystanie odpadów w tych branżach pozwala poprawić sytuację finansową i konkurencyjną firm.

Pierwsze zainteresowanie swoimi technologiami odnotowała już w Polsce firma Efirec Oy, dostawca rozwiązań biomasowych i do spalania odpadów.

– Dzisiaj Chcemy pokazać opracowane przez nas rozwiązanie dla samorządów i spółek komunalnych na obszarach zamieszkałych przez 100.000-500.000 mieszkańców – mówiła Ulla Sanio z firmy Efirec Oy. – Logika rozwiązania polega na stworzeniu jednej scentralizowanej sortowni odpadów i mniejszych układów spalarnia odpadów w miejscach, gdzie jest zapotrzebowanie na ciepło. Sortownia segreguje odpady komunalne zmniejszając ilość odpadów idących na składowiska oraz produkuje paliwo z odpadów (RDF) dla elektrociepłowni – przedstawia rozwiązanie Ulla Sainio.

Chcą się rozwijać

W skład misji weszły również firmy, które wprawdzie są już obecne na polskim rynku, ale zamierzają znacząco zwiększyć aktywność w Polsce. Jedną z nich jest Raumaster Oy dostawca rozwiązania do gospodarki paliwem w sektorze wytwarzania energii. Oferta firmy dotyczy projektów o mocy ponad 25 MWe.

– Jesteśmy już obeni na polskim rynku, w dwudziestu pięciu zakładach pracują nasze rozwiązania, ale chcemy tą obecność zwiększyć – mówi Mika Kaipio z Raumaster Oy. – Szukamy partnerów – wykonawców EPC i przedstawiciela dla naszych produktów – dodaje Kaipio.

Swoje rozwiązania prezentowała również BMH Technology, znany już na polskim rynku dostawca instalacji rozładunku, magazynowania i transportu biomasy.

Fińskie doświadczenie

Finlandia od lat plasuje się w czołówce globalnych rankingów czystości środowiska oraz innowacyjnych technologii środowiskowych. W ubiegłorocznym rankingu najczystszych krajów świata, sporządzonym przez uniwersytety Yale i Columbia wspólnie z World Economic Forum, Finlandia zajęła pierwsze miejsce. W ogłoszonym 13 czerwca br. najnowszym zestawieniu Global Cleantech Innovation Index 2017, kraj miliona jezior po raz kolejny uplasował się w ścisłej czołówce zajmując wysoką, drugą pozycję. Finlandia  postawił na Cleantech – jedna trzecia publicznych nakładów na prace badawczo-rozwojowe przeznaczona jest właśnie na cleantech.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE