Jest dofinansowanie na fabrykę pelletu. Do 8 stycznia można zgłaszać koncepcje projektowe w ramach projektu „Budowa instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu”.
Zapraszamy na III Kongres Biometanu! Kliknij w baner i sprawdź szczegóły!
Minister Klimatu i Środowiska, jako Operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” zaprasza do składania koncepcji projektowych dotyczących „Budowy instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu”, finansowanych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021
Cel naboru
Celem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenie ubóstwa energetycznego w gminach.
Ma on zostać osiągnięty poprzez wykorzystanie lokalnej biomasy do produkcji paliwa przeznaczonego dla ubogich energetycznie gospodarstw domowych oraz zastąpienie pomocy społecznej oferowanej tym gospodarstwom w formie paliwa węglowego paliwem w postaci pelletu, które pochodzić będzie z lokalnie dostępnej biomasy rolnej i leśnej.
Priorytetowo zostaną potraktowane projekty pilotażowe i innowacyjne, wdrażane na terenie gmin o wysokim wskaźniku ubóstwa energetycznego oraz dysponujących wysokim lokalnym potencjałem surowca energetycznego w postaci biomasy rolnej i leśnej, umożliwiającym stałe zaopatrzenie w paliwo.
Warunki realizacji projektu:
- wymiana indywidualnych źródeł ciepła u mieszkańców będących odbiorcami paliwa w postaci pelletu na źródła dostosowane do jego spalania posiadające certyfikat, co najmniej 5 klasy emisyjności – działanie realizowane poza projektem;
- nieodpłatne przekazanie wyprodukowanego paliwa w postaci pelletu gospodarstwom domowym ubogim energetycznie.
Rodzaj projektów
Do dofinansowania kwalifikują się projekty obejmujące m.in.:
- zakup instalacji do produkcji paliwa w postaci pelletu, wytworzonego z lokalnej biomasy rolnej i leśnej;
- zakup urządzeń niezbędnych do wstępnej obróbki/przygotowania biomasy rolnej i leśnej do produkcji pelletu;
- budowę pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania i suszenia surowca do produkcji pelletu;
- budowę pomieszczeń przeznaczonych do składowania pelletu;
- budowę pomieszczeń służących do zadaszenia instalacji i zabezpieczenia produkcji.
Do kosztów kwalifikowanych w ramach realizacji projektu można zaliczyć koszty obejmujące niezbędne wydatki do uruchomienia produkcji pelletu wraz z niezbędną infrastrukturą z wyłączeniem budowy lub modernizacji źródeł energii zasilających pelleciarkę.
Minimalna kwota dofinansowania projektów wynosi ok. 893 tys. zł, a maksymalna ponad 4,4 mln zł. Poziom dofinansowania projektu wynosi do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, wypłacone może być w formie zaliczki, refundacji i płatności końcowej.
Rekomenduje się, aby zakres projektu uwzględniał działania edukacyjno-szkoleniowe na temat związany z ochroną powietrza i klimatu, w szczególności z zanieczyszczeniami pochodzącymi z indywidualnych źródeł ciepła, jako działania uzupełniające dla działań inwestycyjnych.
Dodatkowo zakres przedmiotowy projektów może obejmować także zakup i montaż latarni do oświetlenia miejsca składowania i produkcji pelletu zasilanych energią odnawialną.
W ramach naboru dofinansowanie mogą uzyskać projekty składane w jednym z dwóch wariantów. Wybór wariantu zależy od wnioskodawcy i będzie odbywał się na etapie składania koncepcji projektowej w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (…).
Pobierz “Ogłoszenie_Budowa_instalacji_do_produkcji_paliwa_z_biomasy-1.pdf” Ogłoszenie_Budowa_instalacji_do_produkcji_paliwa_z_biomasy-1.pdf – Pobrano 605 razy – 408,97 KBChcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE