Europejska Agencja Środowiska stworzyła narzędzie, które pozwoli sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w konkretnym miejscu. To przeglądarka jakości powietrza w miastach Europy. Najgorszy wynik w tym rankingu odnotowuje Nowy Sącz.
Przeglądarka sprawdza jakość powietrza w 300 miastach
Zanieczyszczenie powietrza to problem globalny, z którym zmagają się wszystkie kraje na świecie. Europejska Agencja Środowiska uruchomiła specjalną przeglądarkę, która pozwoli sprawdzić jakość powietrza w 300 europejskich miastach. Wykorzystuje ona dane pochodzące z pomiarów naziemnych PM2.5 pobranych przez ponad 400 stacji monitorujących w obszarach miejskich i podmiejskich.
„To narzędzie pozwala mieszkańcom w łatwy sposób sprawdzić, jak ich miasto radzi sobie w porównaniu z innymi pod względem zanieczyszczenia powietrza. Dostarcza ono konkretnych i lokalnych informacji, które mogą wzmocnić pozycję obywateli wobec władz lokalnych w walce z tym problemem. Pomoże to nam wszystkim w osiągnięciu celów UE dotyczących zerowego poziomu zanieczyszczeń” – powiedział Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA
Nowy Sącz zamyka ranking
Na bazie danych wygenerowanych przez nową przeglądarkę jakości powietrza sporządzono ranking miast biorąc pod uwagę kryterium zanieczyszczenia powietrza. Zestawienie powstało w oparciu o wskaźniki z dwóch ostatnich lat. Polska wypada tu bardzo źle, a Nowy Sącz właściwie ex aequo z włoską Cremoną i chorwackim miastem Slavonski Brod zamyka stawkę jako miasto z najgorszą jakością powietrza w Europie. W badanym okresie, czyli w latach 2019-2020 najczystsze powietrze odnotowano w trzech miastach. Są to: Umeå w Szwecji, Tampere w Finlandii i Funchal w Portugalii.
Przeczytaj także: „Czyste Powietrze” wycofuje dotacje na kotły węglowe
Jakość powietrza w polskich miastach
Jeśli przyjrzymy się polskim miastom umieszczonym w rankingu, to niestety w większości wyciągniemy pesymistyczne wnioski. Zła lub w najlepszym przypadku umiarkowana jakość powietrza, to nasze wyniki. W żadnym z miast nie odnotowano rezultatu, który gwarantowałby nam choć dobrą jakość. Niemniej jednak najlepiej, bo ze wskaźnikiem umiarkowanym wypadły Białystok, Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Olsztyn, Słupsk, Suwałki, Szczecin i Zielona Góra, gdzie jakość powietrza była umiarkowana. Najbardziej zanieczyszczone polskie miasta to Nowy Sącz i Zgierz. W 27 miastach – w tym tych największych – Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi jakość powietrza oceniona jest jako zła.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE