Działalność European Pellet Council to zdecydowanie więcej niż koordynowanie programu certyfikacji jakości pelletu ENplus – twierdzi Manolis Karampinis. O wyzwaniach europejskiej branży pelletowej, realizowanych obecnie zadaniach i przyszłorocznej edycji European Pellet Forum w Gdyni, z General Managerem EPC rozmawia Jolanta Kamińska.

Reklama

Europejska Rada Pelletu (European Pellet Council – EPC) to instytucja parasolowa, zrzeszająca krajowe stowarzyszenia producentów pelletu w UE. Jaka jest jej misja i w jaki sposób jest realizowana?

EPC to wewnętrzna sieć w ramach Bioenergy Europe (BE), europejskiego stowarzyszenia bioenergetycznego. Członkowie EPC są również członkami BE i jako stowarzyszenia krajowe reprezentują sektor pelletu w swoich krajach.

EPC koncentruje się przede wszystkim na tym, co powszechnie określa się jako rynki pelletu „premium” lub „ogrzewania mieszkaniowego”. Koncentruje się wspierając ich rozwój w celu defosylizacji (unikanie wydobycia i wykorzystywania surowców kopalnych – przyp. red.) europejskiego sektora grzewczego. Koordynacja ENplus®, wiodącego na świecie programu certyfikacji jakości pelletu, jest główną działalnością EPC.

W ramach Bioenergy Europe EPC ma własną strukturę zarządzania z prezesem i zarządem. Organizujemy częste spotkania, na żywo lub wirtualnie, w celu planowania i organizowania naszych działań. Muszę dodać, że segment rynku pelletu tzw. przemysłowego jest również w centrum uwagi BE, które wśród swoich członków ma producentów pelletu, firmy handlowe i użytkowników końcowych. Oczywiście, w naszych szeregach są też przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorze pelletu premium, które nie są stowarzyszeniami. Z tego powodu utworzyliśmy wewnętrzną Grupę Roboczą ds. Pelletu, która jest wykorzystywana jako platforma do omawiania trendów rynkowych. Ale także do wymiany informacji na temat innowacji w technologiach pelletyzacji i innych kwestii.

Pozostałe Grupy Robocze Bioenergy Europe także koncentrują się na tematach istotnych dla pelletu i szeroko pojętego przemysłu bioenergetycznego, np. dyrektywie RED II i RED III.

EPC działa od 2010 r. W ciągu ostatnich 14 lat europejski i światowy rynek pelletu przeszedł wiele zmian i kilka poważnych kryzysów. Jak zmieniła się rola EPC w tym okresie i jakie wyzwania identyfikuje stowarzyszenie obecnie?

Bardzo ważne jest, aby zauważyć niezwykle dynamiczny wzrost sektora pelletu drzewnego w Europie. Przedstawię kilka liczb, które pomogą to zilustrować: w 2013 r. zużycie pelletu w małych urządzeniach grzewczych w Europie osiągnęło nieco mniej niż 9,5 mln t, podczas gdy w 2023 r. wzrosło do ponad 17,3 mln t. W tym samym okresie wolumen certyfikowanego pelletu drzewnego ENplus® wzrósł z 4 do prawie 14 mln t – z ok. 42 do prawie 80% zużycia na małą skalę. To wyraźnie pokazuje, że europejski sektor pelletu drzewnego nie tylko się rozwinął, ale też stał się bardziej profesjonalny, kładąc silny nacisk na certyfikację jakości.

Cały wywiad przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Zdjęcie: European Pellet Council

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE