Projekt Northern Lights to czołowe przedsięwzięcie z obszaru carbon capture, przy którym współpracuje wiele europejskich państw. Podjęto ostateczną decyzje inwestycyjną o przejściu w drugą fazę projektu. To oznacza, że składowanie CO2 off-shore rozpocznie się już za chwilę.
Giganci energetyczni rozpoczynają współpracę na rzecz przygotowania infrastruktury dla CCS. Podpisano już umowy z podmiotami, które chcą z niej skorzystać, m.in. ze Stockholm Exergi.
CO2 wypłynie na szerokie wody
Equinor, Shell i TotalEnergies zainwestują 7,5 mld koron norweskich w Northern Lights. Projekt otrzymał także wsparcie finansowe od UE.
2. Kongres carbon capture. Sprawdź kto się już zarejestrował!
Sama budowa infrastruktury to jednak niewiele. Ogromnie istotne jest zachęcenie klientów do zaangażowania się w projekt.
Faza pierwsza projektu polegała na współpracy z klientami, władzami i potencjalnymi partnerami w celu oceny wykonalności, a także stworzenia modelu biznesowego i operacyjnego. Obecnie projekt już jest gotowy na przyjmowanie CO2 od emitentów, oferując permanentne i bezpieczne miejsce sekwestracji. Zatłaczanie w ramach pierwszego etapu rozpocznie się jeszcze tego lata.
W fazie drugiej planowane jest zwiększenie chłonności tego punktu zatłaczania do przynajmniej 5 mln t CO2 rocznie. Rozbudowa ma polegać na zwiększeniu obszaru sekwestracji on-shore i off-shore poprzez dołączenie kolejnych zbiorników na lądzie i stworzenie większej liczby odwiertów wtryskowych.
– To ważny krok w dalszym rozwoju łańcucha wartości wychwytywania, transportu i składowania dwutlenku węgla na dużą skalę. Wsparcie ze strony norweskiego rządu i Komisji Europejskiej było ważnym czynnikiem przyczyniającym się do pomyślnego zakończenia fazy pierwszej i zaawansowanego etapu fazy drugiej. Fakt, że jesteśmy teraz w stanie realizować drugą fazę projektu Northern Lights na zasadach komercyjnych, pokazuje wartość partnerstwa publiczno-prywatnego w celu zmniejszenia ryzyka i przyciągnięcia klientów – skomentował Anders Opedal, dyrektor generalny Equinor.
Klienci już czekają
Powstały już łańcuchy dostaw. Przykładowo z cementowni Heidelberg Materials w Brevik CO2 będzie dostarczane do terminalu w Kollsnes na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Klientem usług sekwestracji będzie też zakład przetwarzania odpadów Hafslund Celsio w Oslo, który skorzysta z projektu Longship w celu przewiezienia dwutlenku węgla do punktu sekwestracji Northern Lights.
Czytaj też: Mapa Chłonności, czyli gdzie przyłączyć biometanownię do sieci gazowej
– Jestem bardzo zadowolona, że partnerzy Northern Lights przeszli do drugiej fazy projektu Northern Lights. Jak jasno wynika z niedawno opublikowanego europejskiego porozumienia w sprawie czystego przemysłu, wychwytywanie, transport i składowanie dwutlenku węgla na dużą skalę będzie miało kluczowe znaczenie w transformacji energetycznej. To jedyne rozwiązanie dla trudnych do wyeliminowania emitentów przemysłowych – powiedziała Irene Rummelhoff, wiceprezes wykonawczy ds. marketingu, midstream i przetwarzania w Equinor.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: TotalEnergies