Powstaje projekt, który doprowadził do tego, że na głębokości 2600 m p.p.m. będzie składowany dwutlenek węgla. To przedsięwzięcie o gigantycznej skali i proporcjonalnych do niej kosztach. Unia dostrzega jednak konieczność wdrożenia Northern Lights, o czym świadczy udzielone wsparcie finansowe w wysokości 131 mln euro. Projekt ma przyczynić się do powstania infrastruktury, która pozwoli transportować i przechowywać gaz cieplarniany.

Reklama

Dotychczasowe wsparcie unijne dla CCS

Komisja Europejska ogłosiła w grudniu 2023 r., że projekt Northern Lights otrzyma 131 mln euro w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

– Jestem bardzo szczęśliwy, że Unia Europejska zaproponowała przyznanie Northern Lights środków w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Potwierdza to kluczową rolę Northern Lights w osiąganiu celów europejskiej polityki klimatycznej, w tym przyczynianie się do osiągnięcia gospodarki neutralnej dla klimatu do 2050 r. – mówi Børre Jacobsen, dyrektor zarządzający Northern Lights.


Czytaj też: Sytuacja branży biogazowej w Polsce zaczyna się zmieniać


Spośród ośmiu projektów dotyczących transgranicznej infrastruktury energetycznej, którym przyznano łącznie 594 mln euro ze środków UE, bezprecedensowa kwota (prawie 480 mln euro) zostanie przyznana czterem projektom dotyczącym transportu i składowania CO2, wśród których wymienić można właśnie Northern Lights. Zgodnie z komunikatem prasowym Komisji Europejskiej: „stanowią one pierwsze elementy przyszłego ogólnoeuropejskiego łańcucha wartości emisji dwutlenku węgla, którego zakończenie zaplanowano przed końcem dekady i w związku z tym oczekuje się, że przyczynią się do osiągnięcia celów UE w zakresie dekarbonizacji do roku 2030”.

– Finansowanie ze środków CEF będzie pozytywnym wkładem w prace Northern Lights mające na celu dalszą rozbudowę naszego składowiska pod Morzem Północnym. Nie możemy się teraz doczekać rozpoczęcia dialogu z UE – mówi Børre Jacobsen, dyrektor zarządzający Northern Lights.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie i źródło: Northern Lights

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE