Energia i ciepło powinny być czyste (odnawialne) oraz dostępne cenowo dla społeczeństwa. Wzrost cen uprawnień do emisji gazów cieplarnianych powoduje, że wykorzystanie paliw kopalnych staje się dla wszystkich coraz mniej opłacalne.

Reklama

Enviva wesprze dekarbonizację

Aby pomóc rozwiązać ten problem – umożliwić Polakom wykorzystanie zielonej i tańszej energii – w lipcu współpracę zawiązały Enviva – największy na świecie producent pelletu drzewnego, oraz GreenX Utility – polski podmiot z branży energetycznej. Polski partner spełni funkcję doradcy i brokera, aby razem lepiej odpowiedzieć na lokalne potrzeby.

Polska stoi u progu wielkich zmian

Rynek biomasy w Polsce na koniec 2020 r. wynosił ok. 7-8 mln ton. Nasz potencjał jest jednak znacznie większy. Według raportu Instytutu Jagiellońskiego – nawet do 6 GW mocy może zostać przekonwertowane ze źródeł węglowych na biomasowe.

Należy zauważyć, że mowa zarówno o jednostkach systemowych (np. stare bloki węglowe), jak i ciepłowniach i elektrociepłowniach. Według raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska w najbliższych latach zabraknie nawet 8 GW mocy w systemie elektroenergetycznym, pellet może stanowić rozwiązanie części wyzwań, jakie stoją przed rynkiem energii elektrycznej.

Wyzwania systemu elektroenergetycznego w Polsce

– W najbliższych dekadach polski system elektroenergetyczny czekają dwa wyzwania: budowa nowych mocy wytwórczych oraz poradzenie sobie z wysokimi kosztami koniecznych inwestycji i rosnącymi cenami energii. Polski miks energetyczny zmienia się szybko w kierunku źródeł odnawialnych. Jeszcze w 1990 roku 99% naszej energii pochodziło z węgla. Od tego czasu nastąpiły jednak wielkie zmiany. Szybki przyrost mocy z instalacji fotowoltaicznych dobrze obrazuje obecny rozwój branży OZE. Skala budowy nowych źródeł jest nie tylko wielka, ale i różnorodna – Polska potrzebuje energii z wiatru, PV, biogazu i innych rozwiązań. Przejście na biomasę również w wielkim stopniu może wesprzeć tę transformację – twierdzi dr Dawid Klimczak, prezes zarządu GreenX Utility.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Karol Dubrawski
Zdjęcie: Materiały prasowe Enviva
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE