4 mld zł i 500 mln zł – tyle wynoszą budżety programów Energia Plus oraz Ciepłownictwo Powiatowe. Kolejnych 600 mln zł jest w kasie programu Polska Geotermia Plus. To pieniądze na rozwój OZE, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Resorty energii oraz środowiska przygotowały szereg programów, które uruchomią miliardy złotych przeznaczone na inwestycje energetyczne.

Reklama

– Robimy to w pełni ekologicznie i w pełni świadomie. Chcemy ostatecznie zamknąć kwestię ubóstwa energetycznego niektórych obszarów. A przy okazji przyczynić się do oszczędności w budżetach gospodarstw domowych oraz samorządów terytorialnych – mówi Henryk Kowalczyk, minister środowiska.


OZE w Magazynie Biomasa. Kliknij i sprawdź!


Zaprezentowane programy to kolejny krok do inwestycji w odnawialne źródeł energii. A tym samym, do czystszego powietrza.

– Z tych środków będą mogły skorzystać nie tylko przedsiębiorstwa i mieszkańcy miast, ale również rolnicy – dodał minister Henryk Kowalczyk.

25 czerwca rząd przyjął nowelizację ustawy o OZE. Od stycznia obowiązuje ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.

– Mam nadzieję, że te działania pomogą Polsce osiągnąć wymagany przez Unię Europejską poziom 15% udziału energii z OZE – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii. – I znacząco wpłyną na poprawę czystości powietrza.

Resorty energii oraz środowiska przygotowały szereg programów, które uruchomią miliardy złotych przeznaczone na inwestycje energetyczne.

Energia Plus i Ciepłownictwo powiatowe

Oba programy mają na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko. W tym przede wszystkim poprawę jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych. Chodzi m.in. o ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery. Zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej, nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej.

Budżety programów Energia Plus i Ciepłownictwo Powiatowe – pilotaż wynoszą odpowiednio 4 mld zł i 500 mln zł.

Pierwszy z programów skierowany jest do przedsiębiorców i odpowiada zidentyfikowanym potrzebom rynkowym polskiego przemysłu, wynikającym z przepisów prawa, zaostrzających się norm emisyjnych oraz ogólnych potrzeb związanych z rozwojem działalności biznesowej z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Natomiast program Ciepłownictwo powiatowe ma charakter pilotażowy, a jego beneficjentami mogą być przedsiębiorcy, którzy  produkują energię cieplną na cele komunalno-bytowe, których większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego (min. 70%).

Program Polska Geotermia Plus

Głównym celem programu jest zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce. Oferuje on wsparcie dla przedsięwzięć  z zakresu budowy, rozbudowy lub modernizacji istniejącej ciepłowni, elektrociepłowni, elektrowni geotermalnej, opartej na źródle geotermalnym lub modernizacji lub rozbudowy istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię, elektrociepłownię, elektrownię geotermalną, opartej na źródle geotermalnym lub wykonani lub rekonstrukcji otworu geotermalnego, z wyłączeniem wykonania pierwszego odwiertu badawczego.

Fakultatywnie wsparciem mogą zostać objęte także modernizacja sieci ciepłowniczych i inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej, instalacje OZE oraz wykonanie pierwszego odwiertu badawczego. Całkowity budżet programu, skierowanego do przedsiębiorców, to 600 mln złotych.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź poniżej:

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zdjęcie główne: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE