Zebrano doświadczenia rolników dążących do zrównoważonego rozwoju gospodarstw. Teraz ich przykład posłuży, by zaproponować, jaki kształt przyjmie transformacja obszarów wiejskich. Raport Energia dla Wsi to kompleksowy program analizujący wyzwania i szanse sektora.

Reklama

Energia dla Wsi to program utworzony przez stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego. Jego celem jest wyznaczenie roli OZE w rozwoju obszarów wiejskich i podniesienie świadomości mieszkańców tych terenów.

Przeciwności stojące na drodze do zielonej rewolucji

Polscy producenci rolni mają twardy orzech do zgryzienia – z jednej strony stoją przed koniecznością wdrożenia polityk unijnych w zakresie zrównoważonej produkcji i redukowania śladu węglowego. Z drugiej borykają się z problemem tego, że to procesy silnie zbiurokratyzowane. Nawet aspirując o otrzymanie dofinansowań, mierzą się z trudnościami na etapach decyzyjnych i nieadekwatnymi terminami rozstrzygania konkursów na wsparcie.

Bardziej klarowne i sprawne procedury byłyby znacznym ułatwieniem. Zwiększałyby także atrakcyjność inwestowania, ograniczając ryzyko finansowe rolników.


9. Kongres Biogazu


Raport nawołuje, by zwiększyć nacisk na współpracę i edukację. Wiedza o nowych technologiach w rolnictwie pozwala zwiększyć efektywność i opłacalność produkcji, co mogłoby poprawić sytuację w wielu gospodarstwach. W ten sposób pośrednio mogłaby się pojawić zachęta dla inwestowania w OZE. Warto, by takie przedsięwzięcia były prowadzone w ramach współpracy między rolnikami.

– Działalność w formie spółdzielni energetycznej daje także możliwość pozyskiwania dodatkowych funduszy w ramach programów dofinansowania (m.in. program Energia dla wsi, w którym można uzyskać dotację w wysokości do 65% kosztów wybudowania biogazowni rolniczej) – czytamy w raporcie „Wyzwania i rozwiązania transformacji obszarów wiejskich”.

Transformacja obszarów wiejskich wymaga technologii

W raporcie przypomniano, że istnieją technologie, które pozwalają na uniezależnienie energetyczne.

– Integracja biogazowni z innymi elementami gospodarstwa, takimi jak produkcja roślinna czy hodowla zwierząt, jest niedocenionym rozwiązaniem, przede wszystkim przez wysokie ryzyko dla rolników. Potencjał produkcji biogazu, a co za tym idzie – zwiększonej samowystarczalności energetycznej rolników jest w Polsce ogromny. Obecne realia wsparcia rolników w tych rozwiązaniach są jednak niewystarczające – wskazano w treści.


Czytaj dalej: Biogazownia dla gorzelni i browarów. Co zyskuje przedsiębiorstwo?


Przypomniano, że dzięki biogazowi możliwe jest maksymalne wykorzystanie zasobów rolniczych i wdrażania Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ponadto posiadanie takiej instalacji powoduje, że koszty utylizacji pewnych odpadów zostają obniżone, również ze względu na mniejsze koszty logistyki i transportu.

Wśród kluczowych elementów technologicznych wymienia się także te związane z glebą czy nawadnianiem. Autorzy przypominają o roli rolnictwa regeneratywnego w długofalowym poprawianiu żyzności gleb i stanu wód. Wdrażając rozwiązania z tego obszaru, zwiększa się potencjał gleby w zakresie magazynowania CO2. W efekcie spada emisyjność gospodarstwa.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: energiadlawsi.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE