Elektryczne autobusy w Pile! Przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali z władzami Gminy Piła kontrakt na dostawę łącznie 13 autobusów niskoemisyjnych. Piła zdecydowała się na wybór 7 Solarisów Urbino 12 hybrid oraz 6 Solarisów Urbino 12 napędzanych silnikiem diesla. Dostawy zrealizują do końca października 2020 roku.

Napęd hybrydowy Solarisów Urbino 12 hybrid obejmuje silnik Euro 6 o mocy 151 kW oraz elektryczny silnik trakcyjny. Połączenie niewielkiego silnika spalinowego z elektrycznym umożliwia znaczne obniżenie zużycia paliwa. I to sporo, bo do około 30 proc. w stosunku do pojazdów z konwencjonalnym napędem. Jak również zminimalizowanie poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Autobusy zostaną wyposażone w system Stop & Go, który kontroluje pracę silnika spalinowego: wyłącza go podczas postoju na przystanku i włącza po ruszeniu pojazdu. Minimalna pojemność pasażerska autobusów hybrydowych wyniesie łącznie 85 miejsc, z tego 27 miejsc siedzących.

Reklama

Wszystko, co musisz wiedzieć o elektromobilności. Kliknij i sprawdź!


Pozostałe 6 spośród 13 zamówionych pojazdów będą stanowiły Solarisy Urbino 12. Są napędzane silnikami diesla spełniającymi normy Euro 6, o mocy 204 kW. Autobusy te pomieszczą minimum 90 osób, w tym 25 będzie mogło skorzystać z miejsc siedzących. Wśród wielu udogodnień, jakie znajdą się zarówno w pilskich autobusach hybrydowych, jak i w dieslach, warto wskazać zwłaszcza klimatyzację, porty USB oraz poręcze podświetlane światłem LED. Co szczególnie istotne dla wygody pasażerów, wszystkie autobusy zostaną wyposażone w biletomaty oraz System Pilskiej Karty Miejskiej.

Elektryczne autobusy w Pile

Współpraca firmy Solaris z Piłą sięga 1997 roku. Od tego czasu Miejski Zakład Komunikacji w Pile oraz Gmina Piła zakupili – łącznie z podpisaną dziś umową – 58 autobusów, w tym 13 pojazdów hybrydowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE