Afryka, Indie, Korea Płd. i Japonia to najbardziej perspektywiczne rynki dla pelletu – wskazują analitycy branży. Szczególnie ciekawy wydaje się przykład Japonii, która straciła elektrownie jądrowe, a dotychczasowe węglowe modernizuje i przestawia na pellet.
Elektrownie zawodowe w Japonii
Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat japoński popyt na pellet gwałtownie wzrósł. Miesięczny import tego paliwa obecnie jest ponad 5-krotnie wyższy niż w 2017 r. (rys.1). Ten wzrost popytu był wspierany przede wszystkim przez wiele stosunkowo małych, niezależnych projektów energetycznych. Projektów, które zostały zbudowane w celu skorzystania z taryfy gwarantowanej (FiT) dla paliw z biomasy.
Zdecydowana większość jednostek objętych FiT wykorzystuje kotły fluidalne. Mogą wykorzystywać różne paliwa z biomasy, takie jak łupiny z ziaren palmowych (PKS), zrębki drzewne i pellet drzewny.
W odczuciu japońskiego społeczeństwa to sukces polityki energetycznej kraju i taktyki wypełniania zobowiązań do obniżenia emisji CO2. Jest to szczególnie imponujące, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że prawie 100% surowców do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i transportowej pochodzi z importu. Japonia straciła w ostatnich latach większość elektrowni jądrowych niepowodujących emisji CO2. Mimo to wyznaczyła bardzo ambitne cele dla swojego miksu energetycznego do 2030 roku.
GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!
Ich osiągnięcie będzie wymagało zarówno znacznego spadku produkcji energii z węgla, jak i ponad dwukrotnego zwiększenia udziału energii odnawialnej. Z około 16% w 2020 roku do 37% w 2030 roku. Ponadto, ograniczenie emisji CO2, które ma zostać osiągnięte do 2030 r., jest uzależnione od osiągnięcia przez energetykę jądrową poziomu 21% (co oznacza 4,7-krotny wzrost w stosunku do obecnej produkcji).
Powyższe cele i wyzwania wskazują, że będzie istniało także zapotrzebowanie na wytwarzanie energii elektrycznej na żądanie, zarówno w celu zrównoważenia zmienności i nieciągłości pracy elektrowni wiatrowych i słonecznych, jak i ze względu na minimalizowanie obciążenia środowiska wykorzystaniem węgla. Potrzeba zapewnienia energii o niskiej emisji CO2 w obciążeniu podstawowym stanie się jeszcze bardziej paląca, jeśli energetyka jądrowa nie osiągnie docelowego udziału 21%.
Dlatego rozważane jest rozwiązanie tego problemu za pomocą strategii, jaka realizowana już jest w Wielkiej Brytanii, Europie i Korei Płd. Polega na stosowaniu paliw stałych pozyskiwanych w sposób zrównoważony, które mogą zastąpić węgiel w dużych kotłach energetycznych. Rozwiązanie to wykorzystuje istniejące elektrownie węglowe poprzez zmianę stosowanego paliwa z węgla na paliwo w postaci pelletu.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst: William Strauss, Prezes FutureMetrics
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE