Cztery elektrownie na odpady powstaną w regionie moskiewskim. Zbuduje je konsorcjum firm: szwajcarskiej Hitachi Zosen Inova oraz rosyjskiej ZiO-Podolsk. Inwestycja pozwoli zasilić w prąd około 1,5 mln osób. Pozwoli też zredukować odpady pochodzące od około 5 mln osób.

Umowę na dostawcę technologii do budowy czterech zakładów produkujących energię z odpadów podpisało konsorcjum firm oraz rosyjski operator elektrowni Alternative Generating Company. Szwajcarska firma Hitachi Zosen Inova zajmuje się czystymi technologiami. Z kolei ZiO-Podolsk to rosyjska firma technologiczna.

Reklama

Wojna Moskwy ze składowiskiem

W ciągu najbliższych lat na terenie Moskwy powstaną cztery elektrownie na odpady. Budowa pierwszego zakładu rozpoczęła się już około 80 km na południowy-wschód od centrum miasta. Nowe zakłady stanowią część Zielonej Taryfy, programu promującego energię odnawialną uruchomionego w 2017 r.

Oprócz dotacji, nowy obiekt będzie finansowany z opłat za wywóz odpadów oraz ze sprzedaży energii elektrycznej i popiołu dennego.


Energia z opadów w Magazynie Biomasa. Kliknij i sprawdź!


Zakłady pomogą miastu zoptymalizować gospodarkę odpadami, zamykając i stale redukując wiele składowisk odpadów. Każda fabryka będzie przetwarzać około 700 tys. ton, co daje łączną 2,8 mln ton odpadów resztkowych rocznie. Taką ilość odpadów produkuje około 5 mln osób.

Elektrownie na odpady to kamień milowy

Część energii elektrycznej zostanie wykorzystana do uruchomienia elektrowni, a część zostanie dostarczona do sieci zasilającej około 1,5 mln ludzi w Moskwie.

– Integracja technologii jest ważnym kamieniem milowym we wprowadzaniu postępowej i zrównoważonej gospodarki odpadami w Rosji – komentuje Andrey Shipelov z CEO RT-Invest.

Elektrownie będą miały konstrukcję podobną do tych, które już są stosowane w kilkuset miejscach na świecie. Tym razem wyzwaniem staną się czynniki geograficzne.

– Na przykład pogoda i klimat są inne niż w Europie Środkowej i musieliśmy to uwzględnić w projekcie konstrukcyjnym – wyjaśnia Urs Altenburger z Hitachi Zosen Inova.

Promowanie lokalnych firm

Budowa czterech zakładów przyniesie nie tylko korzyści dla regionu moskiewskiego w zakresie gospodarki odpadami. Zyska także lokalna gospodarka, ponieważ większość sprzętu i materiałów będzie rosyjska. Potrzebni też będą pracownicy. Około 130 osób będzie potrzebnych do obsługi każdego ukończonego zakładu, a do 800 będzie pracować w każdym miejscu w dowolnym czasie podczas budowy.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź poniżej:

Źródło: Hitachi Zosen Inova
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE