Elektrownia w Koninie z węglowej przeobraża się w biomasową. Taką decyzję podjęła Rada Nadzorcza ZE PAK SA. Zaakceptowała też koncepcję realizacji inwestycji. Polegać będzie na modernizacji istniejącego kotła węglowego K7 wraz z turbogeneratorami. I na utworzeniu w ten sposób drugiej jednostki wytwórczej opalanej biomasą.

Po modernizacji kocioł na co dzień będzie współpracował z turbogeneratorem o mocy 50 MWe produkującym energię elektryczną. W sytuacjach awaryjnych i w trakcie planowanych remontów nowa jednostka będzie zasilała turbogenerator produkujący ciepło dla miasta Konina i energię elektryczną.

Reklama

OZE w Magazynie Biomasa. Kliknij i sprawdź!


Proces, który przechodzi elektrownia Konin jest podobny do wielu innych, przeprowadzanych w elektrowniach węglowych w Europie (np. elektrownia Drax w Wielkiej Brytanii), które z uwagi na zmiany jakie dotykają sektor wytwórców energii musiały zmienić rodzaj używanego paliwa. Jest to jednocześnie pierwszy taki przypadek w Polsce! Dotychczasowa elektrownia węglowa w 100 proc. rezygnuje z węgla brunatnego na rzecz biomasy.

Elektrownia w Koninie jedną z najstarszych

Elektrownia Konin to najstarsza elektrownia należąca do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Uroczyste przekazanie elektrowni do eksploatacji nastąpiło we wrześniu 1958 roku. Była pierwszą w kraju elektrownią opalaną węglam brunatnym dostarczanym z pobliskich odkrywek. Przez szereg lat elektrownia produkowała energię elektryczną na potrzeby Krajowego Systemu Energetycznego oraz ciepło na potrzeby miasta Konina.

29 czerwca 2012 roku na terenie elektrowni Konin uruchomiona została pierwsza jednostka biomasowa w ZE PAK SA. Moc uruchomionej jednostki wynosi 50MWe. W marcu 2018 roku jednostka biomasowa została dostosowana do produkcji ciepła dla miasta Konina. Uruchomienie jednostki biomasowej i jej późniejsze dostosowanie do produkcji ciepła było pierwszym etapem technologicznej transformacji elektrowni Konin ze źródła konwencjonalnego w kierunku odnawialnego źródła energii opartego o spalanie biomasy.

Źródło: ZE PAK SA

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź poniżej:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE