Czy elektroodpady mogą być źródłem cennych surowców? Ministerstwo Środowiska zaprezentowało wyniki badań na temat stanu świadomości konsumentów w postępowaniu z e-odpadami.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami tylko 40 % Polaków ocenia, że wie dużo lub trochę na temat tego, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Są to głównie mieszkańcy dużych aglomeracji.

Reklama

– Niestety, nadal nie wszyscy Polacy wiedzą, w jaki sposób postępować z elektroodpadami. Dlatego resort środowiska wspólnie z organizacjami pozarządowymi prowadzi wielotorowe akcje edukacyjne – mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Elektrośmieci należy przekazywać do specjalnych punktów zbierania.

– W przypadku zakupu nowego sprzętu, dostarczanego przez sprzedawcę do domu, można skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru zużytego sprzętu. Zużyte urządzenia można zostawić także w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu – dodał dyrektor APPLiA Polska Wojciech Konecki.

Elektroodpady – źródło cennych surowców

Kompletne, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne stanowią źródło wielu surowców, np.: złota, srebra, miedzi i aluminium, które można ponownie wykorzystać. Aby jednak tak się stało, muszą najpierw trafić do punktu zbierana elektrośmieci, a następnie do zakładu przetwarzania, gdzie są demontowane i poddawane recyklingowi.

– Odzysk surowców i ich użycie do produkcji nowych urządzeń zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych – przypomniał minister Henryk Kowalczyk.

Minister zaapelował również, by nie demontować sprzętów samodzielnie, ponieważ mogą one uwolnić substancje zagrażające zdrowiu i środowisku.

– Nie wyrzucajmy ich także do śmietnika. Kluczowy jest odzysk surowców, a w tym przypadku nawet realizowanie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego wszystkie zużyte elektrośmieci w jak największym stopniu należy poddać recyklingowi – podkreślił minister.

O Międzynarodowym Dniu Bez Elektrośmieci

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci, który obchodzony jest 13 października, to światowa inicjatywa WEEE Forum, które zrzesza organizacje odzysku typu not-for-profit zajmujących się zbiórką elektroodpadów. W tym roku w akcji udział weźmie 40 krajów na całym świecie, w tym Polska.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: Ministerstwo Środowiska
Zdjęcie: pixabay.com 
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE