Badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w poszukiwaniu naturalnych metod na pozyskiwanie energii z biomasy opracowali nowoczesną technologię, którą zainteresowały się już ciepłownie, elektrociepłownie i przemysłowe instalacje produkujące ciepło.
W dobie walki z postępującymi zmianami klimatu, badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poszukują kolejnych naturalnych metod na pozyskiwanie energii. Nowe rozwiązania są szczególnie pożądane, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce 81,7% ciepła i 70% energii elektrycznej pozyskiwane jest ze spalania paliw węglowych. Jedynie 2,9% ciepła produkowane jest z biomasy i 5% energii elektrycznej z biomasy. Poznańscy naukowcy proponują metodę polegającą na odpowiednim zagospodarowaniu resztek pożniwnych po zbiorze kukurydzy na ziarno, która pozwoli wykorzystać w pełni potencjał rośliny i może być interesująca dla elektrowni i elektrociepłowni.
We Wrześni 43 proc. ciepła powstaje z biomasy i gazu. Za 5 lat zakład całkowicie zrezygnuje z węgla
Energia z kukurydzy
Kukurydza jest najważniejszym ziarnem paszowym na świecie, a jej skrobię wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, od kosmetycznego, przez spożywczy, aż do wykorzystania w produkcji klejów czy farb. Jednak po zbiorze ziarna nawet połowa całego plonu (łodygi, liście, rdzenie kolb i ich liście okrywowe) zostaje na polu – jako tak zwane resztki pożniwne. Ma to co prawda korzystny wpływ na żyzność gleby, ale nie wykorzystuje pełnego potencjału tej rośliny. Rdzenie kolb kukurydzy mają bowiem największą zawartość węgla spośród wszystkich frakcji resztek pożniwnych kukurydzy, dzięki czemu dają większą energię w procesie spalania i nie emitują tylu szkodliwych tlenków azotu i tlenków siarki.
– Opracowaliśmy technologię, która umożliwia odzysk części resztek pożniwnych, czyli rdzeni kolb kukurydzy, na skutek czego pozyskujemy materiał energetyczny i część biomasy pozostaje na polu, co nie powoduje strat dla materii organicznej w glebie – tłumaczy dr inż. Dawid Wojcieszak, Wyd. Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej.
Rozwiązanie dla elektrociepłowni?
Opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nowoczesna technologia umożliwia jednoczesne zbieranie ziarna kukurydzy, jak i rdzeni kolb w jednym przejeździe kombajnu. Liście okrywowe po oddzieleniu trafiają z powrotem na powierzchnię pola, a rdzenie kolb mogą być wykorzystane do produkcji energii.
– Urządzenie współpracuje „z różnymi modelami kombajnów do zbioru ziarna kukurydzy, czyli jest uniwersalny, m.in. dzięki teleskopowemu dyszlowi, który powoduje, że taki zestaw jest zwrotny, ma mały promień zawracania, dzięki temu nie wpływa na ograniczenie wydajności kombajnu” – mówi dr inż. Dawid Wojcieszak z Katedry Inżynierii Biosystemów, współautor projektu. Zainteresowanie rozwiązaniem wyraziły już ciepłownie i elektrociepłownie oraz przemysłowe instalacje produkujące ciepło.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Newsletter
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE