Z nadmiarem plastiku boryka się w tej chwili cały świat. Cały świat także szuka sposobów na wykorzystanie odpadów z tworzyw sztucznych. W Kenii powstał pomysł na wytwarzanie cegieł z przetworzonego plastiku. Autorką tego projektu jest 29-letnia Nzambi Matee, która dzięki swojej inicjatywie niesie też pomoc lokalnym społecznościom.
Gjenge – cegły z przetworzonego plastiku
Gjenge – tak nazywa się rodzaj cegły otrzymany z przetworzonego plastiku, który opracowała młoda Kenijka Nzambi Matee. Słowo to w języku suahili znaczy „zbuduj siebie”. Tej idei wierna jest autorka pomysłu, która już w dzieciństwie pracowała przy pozyskiwaniu i przetwarzaniu produktów ropopochodnych. Trudne doświadczenia i zdobytą wiedzę potrafiła przekuć w sukces. Nzambi Matee stworzyła budulec trwalszy niż beton. Dziś jest właścicielką Gjenge Makers LTD – firmy, wytwarzającej cegły z przetworzonego plastiku, którymi można wybrukować podwórko lub chodnik, a nawet stworzyć z nich tymczasowy budynek.
Plastik plus piasek
Cegły powstają z mieszaniny sproszkowanego plastiku i piasku. Składniki łączy się w temperaturze od 300°C do 400°C. Dzięki temu powstaje gęsta masa, z której przy pomocy prasy hydraulicznej wytwarza się cegły. Odzyskany plastik, z którego Gjenge Makers LTD produkuje cegły pochodzi z odpadów zbieranych przez zarabiających na tym zajęciu mieszkańców lokalnych społeczności. To sposób na niesienie pomocy najbiedniejszym. Firma Nzambi Matee stworzyła również miejsce zatrudnienia dla 20 osób, które wspólnie pracują, by polepszyć jakość życia Kenijczyków. Obecnie jeden dzień pracy owocuje powstaniem 1500 cegieł, z których powstają drogi, parkingi, chodniki, a także budynki przeznaczone na tymczasowe szpitale czy domy w najbiedniejszych regionach Kenii.
Czytaj też: Francja zakazuje pakowania owoców i warzyw w plastik
4 lata więzienia za jednorazówki
Kenia boryka się z zatrważającą ilością plastikowych odpadów. W związku z tym w 2017 roku kraj wprowadził restrykcyjne prawo dotyczące ograniczenia plastikowych jednorazowych torebek. Za produkcję, sprzedaż czy posiadanie można otrzymać mandat do 40 tysięcy dolarów, ale także trafić do więzienia na maksimum cztery lata! W kraju, który tonie wprost w plastikowych odpadach powstają także prośrodowiskowe inicjatywy, mające na celu zwiększenie świadomości wśród mieszkańców. W 2019 r. stworzono łódź, do budowy której zużyto 10 ton plastiku zebranego z okolicznych plaż i ulic miast. Pokład wykończono panelami pozyskanymi z 30 000 znalezionych klapków plażowych, co obrazuje skalę problemu.
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
zdjęcie: gjenge makers ltd
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE