W grudniu 2022 eksport pelletu z Rosji do Korei Południowej był dziesięciokrotnie wyższy, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Obecnie jest to 75 tys. ton, czyli aż o 1027% więcej.

Koreańczycy zapłacili Rosjanom 190$ za tonę pelletu, a więc o 25% więcej niż w zeszłym roku. Wtedy ceny plasowały się na poziomie 151$ za tonę. Koszt wzrósł także w porównaniu do poprzedniego miesiąca, ponieważ w listopadzie kupowali go za 6% niższą stawkę.

Reklama

Popyt na pellet w Korei Południowej wzrasta

Rząd Korei Południowej zamierza w możliwie jak największym stopniu postawić na zieloną energię, by zminimalizować emisję CO2. Obecnie kraj pod względem wielkości rynku zbytu dla granulatu plasuje się jako czwarty na świecie. Przede wszystkim pellet stosowany jest tam dla celów grzewczych, ale coraz częściej funkcjonuje jako biomasa do współspalania w procesie produkcji energii elektrycznej.

Pomimo dużego zapotrzebowania na pellet, Korea Południowa znaczną większość tego surowca importuje z innych państw.


Czytaj też: Pellet z certyfikatem czy bez? Dlaczego ma to znaczenie?


Sankcje wpłynęły na eksport pelletu?

Jeszcze w 2021 r. największym eksporterem pelletu dla państw UE była Rosja, która dostarczyła w tamtym okresie 1,914 mln ton tego surowca na Stary Kontynent. Wszystko zmieniło się jednak wraz z rozpoczęciem działań zbrojnych na Ukrainie. Europejska Rada ds. Pelletu podjęła wtedy decyzję o zawieszeniu certyfikatu ENplus® dla producentów i dostawców granulatu z kraju dokonującego agresji.

Aktualnie Korea Południowa jest jedynym dużym rynkiem zbytu dla paliwa drzewnego produkowanego na terenie Rosji. Ocenia się jednak, że sam ten handel nie spełnia potrzeb tak dużego przemysłu. Wartość eksportu pelletu do Korei w 2022 r. wyniosła około 69 milionów dolarów za 377 tys. ton. Dla porównania sprzedane rok wcześniej na terenie Europy blisko 2 mln ton osiągnęły cenę 320 mln dolarów.

„Dla rosyjskich firm transport pelletu na wschód jest dużo droższy niż przewiezienie go na zachód, przez co logistyka pożera większość przychodów” – skomentowała dla portalu Lesprom Network Olga Rakitova, dyrektorka Rosyjskiej Narodowej Wspólnoty Bioenergetycznej.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: wood-pellet-mill.com, lesprom.com
Zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE