Od niedawna temat efektywności energetycznej nabrał nowego wymiaru dla gmin. Regulacje prawne wymusiły bowiem na samorządach większe zaangażowanie w tym zakresie. Jak zatem w praktyce wygląda realizacja projektów pozwalających gminie zużywać mniej energii?
Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej nałożyła obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% w jednostkach sektora finansów publicznych w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Ten okres już za nami. Jednak by ułatwić realizację kolejnych projektów przez gminy przybliżymy nieco zagadnienie efektywności energetycznej.
Audyt
Wszelkie działania powinny być zaplanowane i zapewniać możliwie szybki zwrot inwestycji. Audyt energetyczny pozwala określić obszary znaczącego zużycia energii. Analizę obowiązkowo należy poprzedzić wizją lokalną, która polega na pozyskaniu potrzebnych danych o stanie infrastruktury technicznej i określeniu strat energii.
W raporcie najbardziej istotnymi informacjami są: określenie ilości energii możliwej do zaoszczędzenia, a także analiza ekonomiczna, która pokaże rentowność danej inwestycji. Raport będzie podstawą do wyboru projektów i poszukiwania kierunków ich sfinansowania.
Modernizacje dla oszczędności
Bogate doświadczenie Energy Solution Sp. z o.o. pozwala wspierać w przedsięwzięciach podnoszących efektywność energetyczną.
Jednym z najbardziej popularnych projektów realizowanych przez gminy jest wymiana oświetlenia. Jako przykład warto wskazać Miasto Białystok, które zaplanowało wymianę oświetlenia ulicznego przy wybranych ulicach na technologię LED, przy zachowaniu zgodności z Polską Normą PN-EN 13201 oraz wymianę oświetlenia w dwóch tunelach przeznaczonych do ruchu drogowego, rowerowego i pieszego.
Powyższe działania pozwoliły zapewnić oszczędności na poziomie ponad 570 MWh energii elektrycznej w skali roku, co przełożyło się również na znaczące oszczędności w budżecie Miasta oraz podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców i całego ruchu drogowego.
Miasta muszą mieć plan, jak radzić sobie z klimatem
Innym typem przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej jest modernizacja lub wymiana urządzeń i instalacji wykorzystywanych w procesach przemysłowych, energetycznych, telekomunikacyjnych lub informatycznych. Przedstawiamy dwa przykłady tego typu przedsięwzięć.
Przedsiębiorstwo Śremskie Wodociągi Sp. z o.o. zaplanowało modernizację dmuchaw poprzez wymianę czterech obecnych urządzeń o łącznej mocy 86 kW na dwie dmuchawy, które będą pobierać 64 kW mocy. Podjęte przedsięwzięcie przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz dodatkowo ograniczy ryzyko potencjalnej awarii dmuchaw starego typu. Projekt pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej na poziomie ok. 140 MWh w skali roku.
Przedsiębiorstwo Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o. zdecydowało się na częściową wymianę obecnie funkcjonującego układu pompowego na terenie stacji uzdatniania wody. Nowy zespół pomp będzie posiadał wyższą sprawność, lepsze sterowanie oraz korzystniejsze dostosowanie do profilu zapotrzebowania na tłoczenie wody. Oszczędności energii elektrycznej założono na poziomie ok. 215 MWh w skali roku.
Białe certyfikaty
Na wszystkie z przedsięwzięć złożono przy udziale Energy Solution Sp. z o.o. do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o uzyskiwanie świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów).
Zapewnią one dodatkowy zwrot z inwestycji – obok bezpośrednich oszczędności w zaoszczędzonej energii.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Zielona Gmina:
Materiał promocyjny, we współpracy z Energy Solution.
Energy Solution Sp. z o.o.
Plac Konesera 8, 03-736 Warszawa
energysolution.pl
biuro@energysolution.pl
Zdjęcie: Shutterstock