Do Olsztyna wróciły tramwaje. W Białymstoku mieszkańcy mają swój alert śmieciowy. W Ustroniu Morskim na terenie po wysypisku śmieci powstała farma fotowoltaiczna. Wiele dobrego się dzieje w polskich eko-miastach.

Reklama

Eco-przykłady z eko-miast

We wrześniu w Warszawie podczas konferencji „Innowacyjne Eco-Miasto” poznamy laureatów 7. edycji konkursu Eco-Miasto, rozgrywanego w kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna, mobilność zrównoważona, zieleń miejska, gospodarka odpadami.

W każdej z nich nagrodzone zostanie jedno miasto do 100 tys. mieszkańców i jedno powyżej. W tym roku zgłosiło się 59 samorządów z 90 przeprowadzonymi projektami ekologicznymi. Eco-Miasto to projekt zainicjowany przez Ambasadę Francji w Polsce, prowadzony z Centrum UNEP/ GRID Warszawa we współpracy z redakcją „Teraz Środowisko”.

Jego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast m.in. poprzez ogólnopolski konkurs dla samorządów lokalnych, w ramach którego nagradzane są najbardziej zaangażowane środowiskowo miasta. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. Dotąd rozpatrywanych było blisko 400 zgłoszeń przesłanych przez ponad 100 miast, spośród których uhonorowanych zostało 50 samorządów. W tym roku ponad 60 proc. zgłoszeń to projekty zrealizowane w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

– Cieszy nas rosnąca liczba zaangażowanych małych miast. Świadczy to o popularności kwestii klimatycznych i powszechnym zatroskaniu o przyszłość naszej planety – ocenia Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.

A Bartłomiej Kozek, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w Centrum UNEP/GRID-Warszawa podaje przykłady.

– W autobusy elektryczne inwestuje dziś nie tylko Warszawa, ale również Jaworzno. Stalowa Wola zainwestowała w wykorzystywanie biogazu, a Wołomin – w modernizację lokalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymienia niektóre z nich Bartłomiej Kozek.

Projekt Eco-Miasto to nie tylko konkursowe zmagania. To także wymiana doświadczeń, warsztaty, konferencje i szansa na podpatrywanie u innych dobrych, zielonych praktyk. W tym roku jeszcze większa, bo konkursowi towarzyszy wydanie publikacji “Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”, przeglądu najnowszych trendów w miejskiej ekologii w Polsce i uruchomienie Geoportalu Eco-Miasto. Pod adresem www.mapa.eco-miasto.pl znajduje się interaktywna mapa najlepszych rozwiązań ekologicznych, które już funkcjonują w naszych miastach. To aż 417 projektów ze 139 ośrodków.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: UM Słupsk / Mieszkańcy Słupska chętnie włączyli się w akcję rewitalizacji podwórek
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE