Miasta odgrywają decydującą rolę w walce z kryzysem klimatycznym. Nie tylko przez intensywność oddziaływania na środowisko, ale i szerokie możliwości działania. Coraz więcej polskich samorządów zdaje sobie z tego sprawę. To kluczowy wniosek z publikacji „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”, przeglądu najnowszych trendów w miejskiej ekologii w Polsce.


REKLAMA

Reklama


W miastach rozgrywa się prawdziwa zielona rewolucja. Coraz więcej samorządowców zdaje sobie z tego sprawę wpisując cele ekologiczne do miejskich strategii i budżetów. Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID w publikacji „Eco-Miasto 2020. Energia zmian” prezentują zielone dobre praktyki zrealizowane w polskich miastach. Mogą stać się inspiracją dla kolejnych samorządów.

Główne środowiskowe wyzwania, przed którymi stają włodarze miast to efektywność energetyczna, zrównoważona mobilność, sprawna gospodarka wodna i odpadowa oraz zagospodarowanie zieleni miejskiej. W każdej z tych kategorii  są już w Polsce wzory godne  naśladowania.

Eco-Miasta zasługują na docenienie

Przykładem miasta, które racjonalnie wykorzystuje energię jest Gdynia. Wprowadzony tam InvisoLite, czyli system monitoringu zużycia energii, pozwala na szybkie wychwycenie i reagowanie na straty i nadmierne zużycie prądu, gazu i ciepła w budynkach publicznych. Sprawne dostarczenie tych informacji i możliwość reakcji znacznie obniża emisję dwutlenku węgla. System obejmuje ponad 1500 punktów poboru energii w całym mieście.

Na docenienie zasłużył Olsztyn i jego plan rozładowania ruchu drogowego. Rozwiązaniem okazały się tramwaje. Miasto zdecydowało przeznaczyć środki na reaktywację 7 kilometrowej linii tramwajowej wraz z trzema rozgałęzieniami. Tym samym do Olsztyna wrócił ruch tramwajowy po 50 latach. Projekt wymagał  przebudowy skrzyżowań, renowacji chodników i ścieżek rowerowych. Olsztynianie przesiedli się do nowej komunikacji miejskiej redukując jednocześnie emisje transportowe i zanieczyszczenie powietrza.

Modelowym przykładem wprowadzenia efektywnej i odpowiedzialnej gospodarki wodnej jest Lublin. Miasto było wielokrotnie nagradzane w konkursie Eco-Miasto. Realizowany tam innowacyjny projekt modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej umożliwia przyłączenie do bieżącej wody 99 procent mieszkańców. Ponadto wprowadzono system sterujący całym procesem produkcji wody.


Sprawdź, o czym piszemy w magazynie Zielona Gmina. Kliknij i czytaj!


Białystok w służbie ekologii wykorzystał technologię. W ramach dbałości o czystość miasta i zachęcenia mieszkańców do wspólnej odpowiedzialności za przestrzeń uruchomiono aplikację CiTTy. Kiedy białostoczanie widzą przepełniony kosz czy dzikie wysypisko, mogą wysłać do Urzędu Miejskiego alert ze zdjęciem. Urzędnicy na bieżąco udzielają odpowiedzi na pytania mieszkańców. I kierują sprawy do odpowiednich zarządców i naprawiają szkody.

Inspiracją w dziedzinie projektowania zieleni miejskiej może być Słupsk. Nieużywane dotychczas podwórka zostały wzbogacone o różnorodne formy zielone – trawniki, łąki kwietne, drzewa ozdobne. Ma to pozytywny wpływ na oczyszczanie powietrza i mądre wykorzystanie wód deszczowych. Ponadto, dzięki rewitalizacji powstały przyjazne tereny rekreacyjne z altaną, stolikami szachowymi i ławkami

– Miasta, których ślad ekologiczny wykracza daleko poza ich administracyjne granice, mają do odegrania istotną rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, przeciwdziałaniu kryzysowi wodnemu i dbałości o bioróżnorodność. Od decyzji konkretnych samorządów, które realizują odpowiedzialną i ekologiczną politykę zrównoważonego rozwoju zależy, czy mieszkańcy miast będą mogli cieszyć się w przyszłości wysoką jakością życia, w zgodzie z naturą. Jesteśmy dumni, że już dziś możemy wskazać polskie przykłady skutecznych rozwiązań ekologicznych. Mamy nadzieję, że opublikowane praktyki staną się inspiracją dla kolejnych samorządów, a zielona rewolucja będzie zataczać coraz szersze kręgi – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Mapa dobrych praktyk

Wraz z premierą publikacji wystartował Geoportal Eco-Miasto. Pod adresem www.mapa.eco-miasto.pl znajduje się interaktywna mapa najlepszych rozwiązań ekologicznych. Geoportal wskazuje 417 projektów ze 139 miast. Jego celem jest pokazanie dobrych dla środowiska rozwiązań oraz inspirowanie innych miast do odważnych działań ekologicznych.

Geoportal jest  narzędziem analitycznym, dzięki któremu można obserwować aktywność miast czy regionów na przestrzeni lat oraz wyszukiwać zagrożone rejony. Wśród miejskich laureatów wiodą prym Lublin, Kraków i Zabrze.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE