Dzisiejszemu rozpoczęciu pierwszego dnia nauki szkolnej towarzyszy także otwarcie nowego kierunku szkolnictwa. Profil kształcenia technik elektromobilności powstał w odpowiedzi na wniosek ministra klimatu i środowiska. Dzięki temu działaniu branża motoryzacyjna zyska wsparcie wykwalifikowanej kadry.

Reklama

W ramach zajęć uczniowe zdobędą wiedzę na temat obsługi, diagnozowania i naprawy pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Nowy kierunek wystartował m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu i Tarnobrzegu.

W odpowiedzi na potrzebę specjalistów

Decyzja o stworzeniu nowego profilu kształcenia została podjęta na drodze rozporządzenia 27 grudnia 2023 r. Podstawę progromową przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Edukacji i przedstawicielami organizacji branżowych oraz przedsiębiorców.

Dostrzeżono, że istnieje konieczność stworzenia takiego profilu z powodu rosnącej popularności pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Taką drogę rozwoju motoryzacji dyktują unijne wymogi oraz dążenie do dekarbonizacji sektora transportowego.


Czytaj też: Polska firma wyprodukuje autobusy elektryczne, które będą jeździć po Europie


Podjęcie edukacji na kierunku technik elektromobilności będzie możliwe w technikum i branżowej szkole II stopnia. Dodatkowe kwalifikacje wyodrębnione w ramach zawodu będzie można zdobywać na drodze kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na dotacje z urzędu pracy w celu podniesienia kompetencji pracowniczych. Finansowania takiego wsparcia udziela Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS).

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Freepik

Źródło: gov

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE