Kogo obowiązuje dyrektywa REACH? Polscy biogazownicy, producenci nawozu organicznego oraz produktów polepszających glebę, którzy mają stałe kontakty z kolegami z Niemiec, są zaniepokojeni informacjami, że ich także obowiązuje dyrektywa REACH. Kolejne badania i rejestracja oznaczają przede wszystkim wyższe koszty. Jednak wkrótce przepisy mają się zmienić.

Odpowiedzi na pytanie, czy biogazownicy wprowadzający na rynek nawozy i produkty polepszające glebę podlegają REACH, szukaliśmy u źródła, czyli w Krajowym Centrum Informacyjnym ds. REACH i CLP – Biurze do Spraw Substancji Chemicznych. Niestety, obawy naszych Czytelników potwierdziły się.

Reklama

Dyrektywa REACH a biogazownicy

– Nawozy czy produkty polepszające glebę nie są wyłączone z przepisów rozporządzenia REACH – poinformowała „Magazyn Biomasa” dr inż. Monika Wasiak-Gromek, naczelnik wydziału KCI ds. REACH i CLP.

Jednocześnie wytłumaczyła, że „najczęściej produkt uzyskany po procesie fermentacji jest identyfikowany jako substancja UVCB (o zmiennym składzie)”.


Wszystko, co musisz wiedzieć o biogazie. Kliknij i sprawdź!


Jak się okazuje, polscy producenci tego typu nawozów nie są osamotnieni w rozważaniach, czy należy rejestrować się REACH, czy też nie. Niedawno podobne dyskusje toczyły się w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Organizacje branżowe zdecydowanie opowiedziały się za tym, że produkt pochodzący z biogazowni w ich ocenie nie podlega zEACH.

Ekspert z KCI twierdzi jednak inaczej.

– Wytworzenie takiej substancji w ilości co najmniej 1 t w roku powoduje, że musi ona zostać zarejestrowana w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) zgodnie z przepisami art. 6 rozporządzenia REACH – twierdzi M. Wasiak-Gromek.

Szczegóły rejestracji można znaleźć na stronie internetowej REACH w polskiej wersji językowej. Rejestracja jest obligatoryjna dla tych producentów, którzy prowadzają na rynek więcej niż 1 t rocznie nawozu lub produktu polepszającego glebę. Co więcej – to podobno, nomem omen, dość kosztowna procedura.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie BiomasaW internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE