Zachodniopomorskie i świętokrzyskie – to lokalizacje, w których powstaną dwie nowe farmy fotowoltaiczne. Projekty zostaną zrealizowane dzięki wsparciu NFOŚiGW. Przyniosą znaczne korzyści w postaci redukcji emisji zanieczyszczeń i zwiększenia udziału OZE w produkcji energii elektrycznej.

Reklama

Farma fotowoltaiczna w Gryficach

Preferencyjna pożyczka udzielona z programu NFOŚiGW „Energia Plus” pozwoli zrealizować w Gryficach budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy – do 1,6 MW. Ponad 4,6 mln zł wsparcia na wybudowanie i oddanie do użytku instalacji do końca br. otrzyma firma ENGRYF Sp. z o.o.

Farma fotowoltaiczna będzie produkować rokrocznie 1617 MWh energii elektrycznej z OZE, co będzie miało m.in. znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Start pod koniec 2023 r.

Projekt już z końcem 2023 r. ma wnieść wymierne rezultaty ekologiczne – przede wszystkim redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Inwestycja przyczyni się także do zmniejszenia emisji CO2– o 1 204,67 ton/rok.
W ramach inwestycji zaplanowano zakup i montaż modułów fotowoltaicznych oraz niezbędnego osprzętu i akcesoriów. Instalacja zostanie posadowiona na gruncie, a wytworzona energia elektryczna zostanie przeznaczona w 100% na sprzedaż za pośrednictwem sieci elektroenergetycznej lokalnego dystrybutora energii. Beneficjent przeprowadził już całkowicie fazę przygotowawczą i projektową. Uzyskał także pozwolenie na budowę oraz umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej ww. operatora.

Całkowity koszt budowy farmy wyniesie ok. 5,5 mln zł. Przedsięwzięcie będzie wpisywać się w zakres założeń programu „Energia Plus” i rodzaj przedsięwzięć  „Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej”.


Czytaj też: 2 tysiące Biedronek przechodzi na zieloną stronę


„Solar-R 2 Farma Fotowoltaiczna Bogucice Drugie I – 7,2 MW”

Spółka Solar-R 2 otrzymała dofinansowanie w formie pomocy zwrotnej za pośrednictwem NFOŚiGW na projekt pn. „Solar-R 2 Farma Fotowoltaiczna Bogucice Drugie I – 7,2 MW”.

Przyznane ok. 11,5 mln zł ze środków POIiŚ będzie refundacją kosztów poniesionych przez beneficjenta na szybką budowę i uruchomienie elektrowni słonecznej w woj. świętokrzyskim. Produkcję energii elektrycznej z nowych mocy wytwórczych wykorzystujących OZE szacuje się na poziomie 7 488,6 MWhe/rok. Za produkcję odpowiada 20 672 paneli PV, znajdujących się na ogrodzonym i monitorowanym terenie. Koszt całkowity projektu to: 20,5 mln zł. Jego realizacja pozwoli na zwiększenie udziału OZE w produkcji energii elektrycznej, co wpłynie bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa energetycznego regionu. Inwestycja wpisuje się w cele polityki ekologicznej Unii Europejskiej oraz pakietu klimatycznego w zakresie ochrony środowiska.

Wybudowana instalacja produkuje energię elektryczną od kwietnia br. i jest połączona z krajową siecią energetyczną.

Inwestycja pozwoli na osiągnięcie corocznego spadku emisji gazów cieplarnianych do atmosfery na poziomie – 5 676,4 ton równoważnika CO2.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW

zdjęcie: freepik.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE