Projekty CCS ruszają pełną parą. Duńska firma Orsted właśnie rozpoczęła budowę dwóch instalacji, które umożliwi wyłapywanie CO2 z sektora ciepłowniczego i energetycznego.
Technologia CCS dla energetyki i ciepłownictwa
Orsted Kalundborg CO2 Hub to projekt opracowany przez duński koncern energetyczny. Zakłada on budowę dwóch instalacji CCS, które wychwytują dwutlenek węgla powstający w wyniku procesów przemysłowych i pozwalają na zmagazynowanie go w formacjach geologicznych. Szczegółowo o działaniu tej technologii informowaliśmy już wcześniej: O co chodzi w carbon capture?
Kongres Carbon Capture – zarejestruj się już dziś!
Wychwytywanie dwutlenku węgla ma odbywać się w ramach 20-letniego kontraktu podpisanego z Duńską Agencją Energetyczną (DEA). Instalacje mają zostać ukończone do 2026 r. Każda z nich pojawi się przy innym obiekcie: pierwsza przy opalanej zrębką drzewną elektrociepłowni Asnæs w Zelandii, druga przy opalanym słomą bloku elektrowni Avedore w rejonie Kopenhagi. Rocznie ma to spowodować wychwytywanie 430 tys. t biogenicznego CO2, co jest porównywane do emisji generowanych przez 200 tys. samochodów benzynowych w ciągu jednego roku.
– Jesteśmy dumni, że możemy zainicjować budowę pierwszego w Danii pełnowymiarowego projektu wychwytywania dwutlenku węgla. Aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, musimy wdrażać różnego rodzaju ekologiczne rozwiązania, a ten projekt jest jedną z inicjatyw, które odegrają kluczową rolę w naszych wysiłkach Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszymi partnerami, gminami i naszymi interesariuszami, aby zapewnić powodzenie tego projektu i osiągnięcie naszych wspólnych celów klimatycznych – powiedział Ole Thomsen, starszy wiceprezes i szef działu bioenergii w Orsted.
Wyłapywanie CO2 to droga dla Europy
Docelowo CO2 wyłapane w procesach technologicznych ma zostać skierowane do składowania na dnie Morza Północnego. Charakterystykę tego obiektu przedstawiliśmy we wcześniejszym artykule: CCS u wybrzeży Norwegii.
Carbon capture – czytaj więcej!
Długofalowe plany Danii zakładają, że w Zelandii powstanie infrastruktura rurociągową, która posłuży do przesyłania dwutlenku węgla. Do momentu, gdy to się wydarzy, CO2 z Avedore będzie transportowane do Asnæs za pomocą ciężarówek, a elektrociepłownia będzie pełnić rolę hubu dwutlenku węgla.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło i zdjęcie: Orsted