Czy rząd Wielkiej Brytanii powinien wstrzymać dotacje na produkowanie biomasy? Brytyjski Komitet ds. Zmian Klimatu (CCC) ostrzega!

Reklama

Biomasa, jako odnawialne źródło energii, kwalifikuje się do dotacji rządowych w UK. Obecna runda dopłat wygasa w 2027 roku. Według CCC finansowanie tego paliwa powinno się już wtedy zakończyć. Komitet twierdzi również, że Wielka Brytania powinna zrezygnować z biomasy w jej obecnej formie do 2030 r. 

Dotacje na produkowanie biomasy

CCC uważa, że dotacje na biomasę nie są już opłacalne. Komitet stworzył szeroko zakrojony raport, dotyczący tego, w jaki sposób Wielka Brytania mogłaby zdekarbonizować sieć do 2035 r. Stwierdzono, że cel jest wciąż w zasięgu ręki, ale postęp idzie zbyt wolno.

– Bioenergia jest zbyt droga i nawet zrównoważone dostawy biomasy mają znaczną emisję gazów cieplarnianych – przedstawiło CCC w dokumencie.

W raporcie podkreślono jednak korzyści płynące z dotychczasowych dofinansowań. Pomogły w konwersji elektrowni węglowych na spalanie biomasy. Wsparły branżę, kiedy energia niskoemisyjna była nadal kosztowna.

– W tym momencie biomasa nie jest już dobrym rozwiązaniem. Stosunek jakości do ceny dla płatników rachunków jest niekorzystny. Taka sytuacja nie jest też dobra dla klimatu – powiedział dziennikarzom dr David Joffe z CCC.


Czytaj również: Branża drzewna w kryzysie. PIGPD apeluje do Premiera


Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla

W 2021 roku ujawniono, że największym emitentem CO2 w Wielkiej Brytanii była fabryka Drax w Selby. Firma ta jest znaczącym dostawcą bioenergii w kraju. Wytwarza energię elektryczną poprzez spalanie biomasy drzewnej w swoim zakładzie.

Drax usłyszał też zarzuty, że wycinał drzewa z pierwotnych kanadyjskich lasów, zamiast spalać tylko odpady drzewne. Firma jednak zdecydowanie zaprzeczyła.

– Konwersja z węgla na biomasę jest jednym z głównych powodów, dla których sektor energetyczny Wielkiej Brytanii dekarbonizował tak szybko – tłumaczył rzecznik Drax.

CCC poparła plany uczynienia biomasy ujemną pod względem emisji dwutlenku węgla. Można tego dokonać poprzez wychwytywanie i składowanie CO2 (BECCS).

– Niechęć rządu do prób zmniejszenia popytu, na przykład poprzez sektory o wysokim stopniu zanieczyszczenia, takie jak lotnictwo czy rolnictwo, sprawia, że ​​usuwanie dwutlenku węgla poprzez BECCS jest jeszcze pilniejsze – powiedział dla Sky News dr Joffe.

Drax twierdzi, że pomyślnie przeprowadził proces wychwytywania CO2, ale nie może przetestować składowania, ponieważ konieczna podziemna infrastruktura nie została jeszcze zbudowana.

Szacuje się, że proponowana przez Drax elektrownia BECCS wymagałaby dotacji publicznych w wysokości 31,7 miliarda funtów.

– W UK dekarbonizacja postępuje szybciej niż w jakikolwiek innym państwie G7. Źródła niskoemisyjne zapewniają połowę całkowitej produkcji energii w kraju. Inwestujemy również w nowe technologie przyszłości. Ważna jest dla nas energia jądrowa. Będzie miała kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego i uczynienia energii bardziej przystępną cenowo – powiedział rzecznik rządu Wielkiej Brytanii.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Bioenergy news, Sky news

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE