Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że w najbliższych dniach Komisja Europejska wyda zgodę na realizację nowego programu dotacji na montaż małych systemów odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich, na który resort rolnictwa chce przeznaczyć w sumie ok. 70 mln zł.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że po otrzymaniu zielonego światła z Brukseli jego ministerstwo rozpisze konkurs dla gmin, które będą chętne do udziału w pilotażowym programie, z którego będą dofinansowywane inwestycje w OZE na wsi.

Reklama

Chcielibyśmy, aby przynajmniej jedna gmina z danego województwa skorzystała z tego projektu pilotażowego, a wtedy pozostanie nam jeszcze 15-16 gmin, które będą mogły dodatkowo w trybie konkursowym w tym projekcie wziąć udział – ocenił Marek Sawicki.

Przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa program dofinansowania instalacji OZE na terenach wiejskich zakłada finansowanie inwestycji w urządzenia o mocy do 40 kW.

Wartość dofinansowania na pojedynczy projekt ma nie przekraczać 500 tys. euro. Resort chce, aby przynajmniej połowę bezpośrednich beneficjentów programu stanowiły osoby fizyczne.

Fundusze na realizację programu dotacji na mikroinstalacje OZE na wsi mają pochodzić jeszcze z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Natomiast w nowej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 na finansowanie OZE na terenach wiejskich w ramach polityki spójności będzie 5,2 mld euro.

W przypadku zainteresowania tym programem prosimy o kontakt z biurem naszej firmy celem przedstawienia wszelkich informacji dla otrzymania dotacji UE.

Autor: Anna Łuczak, Europrojekty Consulting Sp. z o.o.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE