Donosy na palących śmieciami? Okazuje się, że palenie śmieciami oburza ponad 80 proc. Polaków! Ponad 60 proc. popiera donoszenie na sąsiadów, którzy to robią. A 64 proc. z nas potępia ogrzewanie domu śmieciami. Tak wynika z obszernego badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny.


REKLAMA

Reklama

W raporcie „Polacy i ochrona powietrza. Normy społeczne jako źródło zmiany?” przyjrzał się naszej wiedzy na temat smogu i walki z nim. Zbadał także poparcie społeczne dla różnych metod tej walki.

Donosy na palących śmieciami?

Wyniki okazały się interesujące: ponad 60 proc. Polaków popiera donoszenie na sąsiadów, którzy palą śmieciami w domowych piecach, około 65 proc. popiera zgłaszanie straży miejskiej czarnego dymu czy smrodu z kominów zauważonego przez przechodniów, około 65 proc. jest za wystawianiem mandatów osobom zanieczyszczającym powietrze, a około 45 proc. zgadza się z wprowadzanymi przez gminy restrykcjami dotyczącymi domowych palenisk.

Eksperci PIE dostrzegają w tych liczbach szansę na skuteczniejsze zwalczanie smogu. Dodają przy tym, że przypadki spalania śmieci czy używania pieców niespełniających normy, można byłoby znacznie skuteczniej wykrywać i karać, gdyby zgłaszanie tych nadużyć było łatwiejsze.

Mieszkańcy często nie wiedzą, gdzie zgłosić takie sprawy, a nieraz w ogóle nie przychodzi im do głowy, że mogą podjąć jakieś działanie.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE