Wspólne działania samorządów, edukacja ekologiczna i energetyczna mieszkańców oraz mądre zarządzanie energią w biznesie – to główne tematy podejmowane podczas konferencji „Dobra Energia” w Centrum Nauki Kopernik.

Reklama

– Przez długi czas polska energetyka opierała się dużemu skokowi, nie chciała się modernizować. Wymyśliliśmy, że najlepszym pomysłem na szukanie odpowiedzi dlaczego tak się dzieje, jest zaproszenie do wspólnej rozmowy przedstawicieli władz, ekspertów i przedsiębiorców – tłumaczył ideę powstania cyklu dyrektor programowy konferencji Bartosz Sendrowicz.

Warszawskie wydarzenie było podsumowaniem sześciu zorganizowanych w tym roku konferencji poświęconych odnawialnym źródłom energii i energooszczędnemu budownictwu.

Rozpoczął ją „Panel Marszałków”, czyli dyskusja przedstawicieli pięciu województw, podczas której opracowano „Deklarację wsparcia OZE i czystego klimatu”. Dokument, wraz z prośbą podpisanie, zostanie wysłany do wszystkich Urzędów Marszałkowskich.

Dobra Energia w Centrum Nauki Kopernik

W deklaracji opracowanej przez: Jolantę Ziębę-Gzik (woj. łódzkie), Wiesława Raboszuka (woj. mazowieckie), Henryka Mercika (woj. śląskie), Pawła Nakoniecznego (woj. lubelskie) i Sylwię Jaskulską (woj. warmińsko-mazurskie) znalazły się najważniejsze założenia dotyczące OZE i zarządzania energią, takie jak:

  • wspieranie prosumentów,
  • pozyskiwanie funduszy unijnych na inwestycje w OZE,
  • wzmacnianie gospodarki niskoemisyjnej
  • czy kontynuowanie wdrażania ustaw antysmogowych.

– 3W to skrót od współdecydowania, współdziałania i współodpowiedzialność.To moim zdaniem kierunek, w którym powinniśmy rozwijać odnawialne źródła energii w Polsce – podkreślała Sylwia Jaskulska.

W deklaracji nie zabrakło również miejsca rolę edukacji w zmianach dotyczących klimatu.

– Każdy z nas samorządowców prowadzi działania proekologiczne i ma doświadczenia, którymi właśnie przy takich okazjach może się podzielić. Edukujmy się wzajemnie – apelował Wiesław Raboszuk.

„Dobra Energia” była również okazją na poznanie perspektyw innych krajów dotyczących zarządzania energią. – Mój apel do władz: motywujcie społeczeństwo, zachęcajcie do partycypacji, do dyskusji. Pokazujcie, jak mieszkańcy mogą na OZE skorzystać – mówił Christoph Rasch z Greenpeace Energy, opowiadając czego Polacy mogą nauczyć się z doświadczeń Niemiec.

Na temat edukacji i mądrego zarządzania energią dyskutowali również przedstawiciele biznesu.

– Powinniśmy jako społeczeństwo inwestować w OZE, tak jak firmy inwestują np. w nowe maszyny i technologie. Biznes wydaje na nie pieniądze bo wie, że za kilka lat ta inwestycja mu się zwróci i zacznie dla niego zarabiać. Tak samo powinniśmy myśleć o OZE – jako o inwestycji w lepsze i zdrowsze życie następnych pokoleń – przekonywał Alejandro Castro Pérez z IKEA Group.

Bartosz Dubiński z Mazowieckiej Agencji Energetycznej, która była partnerem konferencji przekonywał podczas wydarzenia: Dobra Energia jest w nas. Pozwala nam delektować się światem, który dostaliśmy w zarządzanie.

To bardzo ważne, żebyśmy dostrzegali te najzdrowsze formy energii i cały czas uczyli się je wytwarzać, zarządzać nimi oraz magazynować. Organizatorzy zdają się brać sobie do serca to twierdzenie. Dlatego po raz kolejny spotkamy się z cyklem konferencji „Dobra Energia” w przyszłym roku.

Źródło: Dobra Energia

Zdjęcie: J. Mleczak

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE