Zgodnie z New Green Deal przyjętym przez organy Unii Europejskiej biomasa figuruje w katalogu paliw odnawialnych. Znajduje się ona jednak pod dużą presją regulacyjną – szczególnie w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz tzw. „carbon footprint” dot. zwłaszcza surowca importowanego. W jaki sposób zabezpieczyć powodzenie inwestycji?

Reklama

Budowa dużego zakładu produkcji pelletu to kwota przekraczająca kilkadziesiąt milionów złotych często finansowana poprzez kredyt bankowy lub emisję obligacji.

Kontrakty długoterminowe na dostawy biomasy

Stabilność cen w długoterminowym okresie 10–15 lat (a nawet 5 lat) to strategia znacznie ograniczająca niepowodzenie inwestycji i ryzyka. Oczywiście w zależności od apetytu na ryzyko inwestora można zabezpieczyć 50–70 % wolumenu produkcji w kontraktach długoterminowych a pozostałą cześć pozostawić na tzw. otwartej pozycji (np. rynek SPOT). Rynki międzynarodowe dają bardzo dużo możliwości a przede wszystkim stabilność cen i gwarancję odbioru. Nie jest to prosty rynek. Dlaczego?

Wolumeny kontraktów są znaczące nawet w porównaniu do całego polskiego rynku. Niejednokrotnie jeden kontrakt to wolumen dostaw rzędu 1 mln rocznie. Stąd najlepiej poszukać brokera, który jest w stanie zagregować wolumen dla dużego międzynarodowego gracza. Minimalny wolumen dostawy to statek typu „coaster” czyli rząd 4 tys. ton per dostawa. Jednak jeżeli mówimy o agregacji może to być np. połowa tego wolumenu. Oczywiście czym większy statek (kontrakt) tym bardziej zoptymalizowana cena.

Idealne rozwiązanie to statek typu „handysize” czyli wolumen ok 20–35 tys. ton. Wówczas istnieje możliwość nadania statku na dalsze destynacje.

O GreenX Utility

GreenX Utility to innowacyjna spółka działająca w obszarze biomasy, energetyki, gazu ziemnego oraz uprawnień do emisji. Jesteśmy brokerem pelletu drzewnego i wspieramy polskie firmy w zawieraniu kontraktów długoterminowych i SPOT na rynkach międzynarodowych. Jako broker poszukujemy dostawców pelletu drzewnego na rynki zachodnioeuropejskie w ilości min. 2,5 tys. ton/dostawa.

dr Dawid Klimczak
Prezes Zarządu GreenX Utility Sp. z o.o.
E-mail: dawid.klimczak@greenxutility.com

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Materiał promocyjny
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE