Można by pomyśleć, że mieszadła do biogazowni to tylko jeden z wielu komponentów. Nic bardziej mylnego. Bo choć owszem, stanowią element instalacji, to ich rola jest niezwykle ważna. Mogą zadecydować o tym, czy biogazownia okaże się rentowna.
Podczas Akademii Rolnika Biogazownika jednym z prelegentów była Mirosława Dyjak-Wojciechowska z firmy SUMA Polska Sp. z o.o. Zapytaliśmy ją, dlaczego dobór mieszadeł jest istotny dla eksploatacji instalacji biogazowej.
Mieszadła do biogazowni
Skuteczne mieszanie pozwala wyprodukować większą ilość biogazu, co zwiększa zyski z instalacji. Ponadto zmniejsza zapotrzebowanie biogazowni na energię elektryczną, ponieważ jest bardziej efektywne i mniej energochłonne.
„Biogaz i biometan w Polsce 2024”. Pobierz raport!
– Mieszadła powodują, że substrat jest homogenizowany w całej objętości zbiornika. Dzięki temu następuje dobry rozkład temperatury i dobry rozkład substancji odżywczych. W efekcie bakterie mają dobre warunki do życia i produkują dużo biogazu. To jest pierwsza część, z drugiej strony praca mieszadeł odbywa się w bardzo trudnych warunkach. Są one wystawione na ciężką próbę. Jeżeli są dobrze dobrane, mają dobrą jakość i są dobrze eksploatowane, to dzięki temu zmniejszają się koszty użytkowania całej instalacji biogazowej – powiedziała Mirosława Dyjak-Wojciechowska, dyrektor zarządzająca w SUMA Polska.
O rodzajach i doborze mieszadeł można przeczytać w artykule: Jak zoptymalizować proces mieszania w biogazowni?
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa