Grzegorz Borkowski, Chief Operating Officer w Danstoker Poland opowiada o głównych celach firmy oraz projektach realizowanych na terenie Polski.

Reklama
Źródło: Danstoker Poland

W styczniu gościliśmy Danstoker Poland na łamach Magazynu Biomasa w ramach przeglądu rynku z prezentacją kotła na biomasę. Do tej pory duński Danstoker nie był tak mocno obecny w polskich mediach branżowych. Skąd ta zmiana?

Tak, do tej pory Danstoker mimo wielu projektów w Polsce, realizował je na odległość z HQ w Danii.  Jednak w kwietniu 2017 roku grupa Danstoker A/S zdecydowała się na kupno nowocześnie wyposażonego zakładu zlokalizowanego w Ostrowcu Św.

Głównym powodem jest zwiększenie możliwości produkcyjnych w związku z planami ekspansji na rynki wschodniej i południowo-wschodniej Europy.

Dodatkowym argumentem do zakupu zakładu i zaznaczenia obecności firmy w Polsce był fakt, że w przejmowanym zakładzie  znajdowała się wykwalifikowana kadra pracująca już w branży, co gwarantowało bardzo krótki okres adaptacyjny i szybki postęp w realizacji założonych celów. Poza tym posiadanie zakładu w Polsce i tak blisko targetowanych rynków oferuje możliwość zaproszenia klienta do fabryki. Gwarantuje to bliską współpracę, gdzie nasi inżynierowie mogą przeprowadzić klienta bezpośrednio przez wszystkie etapy produkcji i realizacji projektu.

 

 

Na łamach naszego magazynu promują Państwo kotły na biomasę dla sektora przemysłowego oraz sektora centralnego ogrzewania. Czy Danstoker produkuje wyłącznie kotły na biomasę?

Nie,  nasza oferta jest dużo szersza, począwszy od kotłów do spalania biomasy, poprzez kotły płomienicowo-płomieniówkowe gazowe i olejowe, kotły wodno-rurowe na paliwo stałe/ olej i gaz, kotły elektryczne wodne i parowe, kotły odzysknicowe, kotły odzysknicowe dla kogeneracji, aż po absorpcyjne pompy ciepła i  agregaty chłodnicze.

Jednakże kotły biomasowe są obecnie produktem, na którym dość mocno się koncentrujemy. Wynika to z obserwacji wzrostu zainteresowania kotłami na biomasę na rynku krajowym oraz na sąsiadujących rynkach.

Idąc w ślad za naszą firmą-matką w Danii obecnie ważny dla nas jest również aspekt środowiskowy, w którym Skandynawowie przodują na świecie.

Kotły produkowane przez Danstoker do spalania samej biomasy oszczędzają środowisku około 453 000 ton emisji CO2 rocznie.

Jaki zakres parametrów kotłów jest dostępny w Państwa ofercie?

Zakres parametrów jest bardzo szeroki. Oferujemy kotły parowe, wodne lub wodne wysokociśnieniowe, wodno-rurowe, płomienicowo-płomieniówkowe oraz płaszczowe. Zakresy mocy i wydajności wyglądają odpowiednio:  moc od 200 do 50 000 kW,  wydajność do 68 000 kg/pary oraz ciśnienie  od 4 do 43 barów, w zależności od potrzeb projektowych.

Co jest mocną stroną oferty firmy Danstoker Poland?

Przed wszystkim to,  że możemy dopasować rozwiązanie do potrzeb praktycznie każdego klienta dzięki tak szerokiej rozpiętości parametrów naszych kotłów. Są one przeznaczone do spalania nie tylko popularnych paliw, jak zrębki drzewne, trociny czy odpady tartaczne.

Duńczycy przodują w technologiach pozwalających spalać np. odpady porozbiórkowe, które w Polsce nie są tak często wykorzystywane do produkcji energii, ale ta technologia znajduje już coraz szersze zastosowanie np. w zakładach meblarskich, czy zakładach produkujących okna i tym podobne produkty.

Inwestycje oparte na kotłach  biomasowych np. produkujące około 9 500 MWh energii rocznie w zasadzie gwarantują użytkowanie przez minimum 20 lat, zwrot nakładów w ciągu około 5 lat przy ogromnej oszczędności zużycia np. gazu (aż do 80%) i przede wszystkim zminimalizowaniu emisji CO2 do środowiska o tysiące ton rocznie. Ciepło wyprodukowane z własnych zasobów/odpadów produkcyjnych  może służyć do ogrzewania hal produkcyjnych czy do wykorzystania w suszarniach.

Jakie rozwiązania stosuje Danstoker w swoich kotłach w związku z  wymogami  redukcji emisji pyłów zawartych w spalinach?

Do opracowania technologii spełniającej wymogi stawiane przez normy emisji zanieczyszczeń Danstoker opierał i opiera się mocno na współpracy ze swoimi  klientami i analizie istniejących instalacji.

Priorytetem tutaj jest optymalizacja procesu spalania przez odpowiednią konstrukcję komory spalania, uwzgledniająca systemy redukujące emisję tlenków azotu, recyrkulację spalin, rozkład temperatury i wymogi stawiane przy spalaniu odpadów (również komunalnych).

Badania i symulacje przepływu są częścią procesu optymalizacji i pozwalają uzyskać najlepsze parametry spalania danego paliwa, przy jednoczesnym uzyskaniu nie tylko wymaganych emisji, ale również maksymalnej wydajności kotła. Danstoker na życzenie klienta może również zaoferować instalację odpylającą spaliny (cyklony, filtry workowe i elektrofiltry).

Gdzie można uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat wszystkich oferowanych przez Danstoker Poland produktów?

Przed świętami uruchomiliśmy polską stronę internetową www.danstoker.com/pl/ z całą gamą naszych produktów zawierająca parametry techniczne, opisy dostępnych opcji oraz cały zestaw akcesoriów. Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z nami- wszystkie potrzebne dane znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce „Kontakt”.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE