Ruszył nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu Czyste Powietrze. Udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków powinno ruszyć w połowie roku. To kolejne ważne ułatwienie w sięganiu po wsparcie na wymianę tzw. kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych. Zainteresowane banki – komercyjne i zrzeszenia banków – mogą aplikować do 23 lutego 2021 roku.


Kliknij w baner i sprawdź szczegóły!


Czyste Powietrze rozwija się

– Konsekwentnie rozwijamy nasz największy i najważniejszy projekt proekologiczny. Projekt, który służy skutecznej walce ze smogiem. Dołączenie banków to ważny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Współpraca z sektorem bankowym to przede wszystkim odpowiedź na powszechne oczekiwanie. Połączy dotację, dostępną w ramach programu Czyste Powietrze, z finansowaniem inwestycji z kredytu bankowego. Jest to również realizacja rekomendacji Banku Światowego.

Reklama

– Tzw. ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami. One odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji” – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

I dodaje, że Polacy będą mogli w jednym „okienku”, za pośrednictwem banku, złożyć dokumenty o dotację do przedsięwzięcia zgodnego z programem oraz uzyskać kredyt na jego realizację. Przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu.

Większy zasięg programu Czyste Powietrz?

Ważnym aspektem tej oferty będzie objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli na zwiększenie zasięgu programu. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa. Banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji. Chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

– Włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu Czyste Powietrze oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację. Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na ‘domowe – antysmogowe’ inwestycje” – zaznacza prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z szesnastoma funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu pozwoli na udostępnienie i przyznanie bankom limitu środków finansowych przeznaczonych do wypłaty dotacji z programu „Czyste Powietrze”, który będzie realizowany do 2029 r. Łączny budżet programu „Czyste Powietrze” to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Najefektywniejsza „ścieżka bankowa”

Umowy o współpracy będą zawierane między NFOŚiGW, wfośigw, a bankami. Na tej podstawie instytucje finansowe będą pośredniczyć w przekazywaniu do wojewódzkich funduszy wniosków o dotacje z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem „Czyste Powietrze”.

W prace nad zmianami programu „Czyste Powietrze” zaangażowały się banki, z którymi została wypracowana najefektywniejsza „ścieżka bankowa” dla beneficjentów programu.

– Zainteresowanie przystąpieniem do programu Czyste Powietrze zapowiedziały już pierwsze banki komercyjne i spółdzielcze: Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi – dodaje prezes ZBP.

Szczegóły naboru: czystepowietrze.gov.pl , nfosigw.gov.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE