Komu służyć będzie lista urządzeń grzewczych dla programu „Czyste Powietrze”?

Czyste powietrze – lista urządzeń. Komu będzie służyć?


Paulina Fic

podinspektor/ekodoradca, Urząd Gminy Nowy Targ

Lista na pewno będzie pomocna w wyborze urządzeń, ułatwi wyszukiwanie, przyspieszy realizację projektu. Mieszkańcy gminy Nowy Targ do tej pory nie zgłaszali problemów związanych z wyborem urządzeń do programu „Czyste Powietrze”. W przypadku, kiedy mieszkaniec poprosi o pomoc w wyszukiwaniu takich urządzeń, otrzyma link do baz instalacji, które spełniają wymagania projektu.

Reklama

Magdalena Gzyl

podinspektor/ekodoradca, Urząd Miejski w Słomnikach

Mieszkańcy Gminy Słomniki mają problem z wyborem odpowiedniego urządzenia grzewczego. Obecnie ekodoradca służył pomocą w doborze odpowiedniego źródła ciepła. W Małopolsce mamy bazę niskoemisyjnych urządzeń grzewczych, dostępną na stronie www.powietrze.malopolska.pl. Każdy z mieszkańców zachęcany jest do wejścia na tę stronę i wyboru odpowiedniego kotła. Wspomnę, iż na stronie tej jest dostępny wybór nie tylko certyfikowanych Ecodesignem kotłów, ale i miejscowych ogrzewaczy, jak np. kominki, które również posiadają odpowiednie certyfikaty i są niskoemisyjne. Na pewno dodatkowa strona, na której mieszkańcy będą mieli dostęp do bogatej oferty kotłów, będzie pomocna w wyborze odpowiedniego dla siebie urządzenia.


Czyste powietrze – wszystko, co musisz wiedzieć o programie


Przemysław Lebda

ekodoradca, gmina Kamionka Wielka

Tego typu lista byłaby na pewno bardzo pomocna dla potencjalnych inwestorów programów dotacyjnych. Mieszkańcy najczęściej są zagubieni w natłoku szerokiej oferty urządzeń, wśród których niejednokrotnie przeciskają się jeszcze te niższych klas efektywności stanowiące konkurencję cenową dla urządzeń najnowocześniejszych. Na rynku można obecnie zaobserwować okazyjne wyprzedaże kotłów niższych klas 3, 4 i 5.


Piotr Zawała

inspektor/ekodoradca, Urząd Gminy Gdów

Gmina Gdów realizuje Program Operacyjny 4.4.2 oraz 4.4.3. Mieszkańcy, do tej pory przyzwyczajeni do zakupu dowolnej jakości i klasy kotłów, mieli i wciąż mają problem z doborem urządzenia spełniającego wymogi Uchwały Antysmogowej. Dlatego też ujednolicona baza urządzeń grzewczych ułatwi decyzję i rozwieje wątpliwości, czy dany typ jest właściwy. Pomoże również ekodoradcy rzetelnie doradzić, który kocioł zakupić.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE